Само преди месец Европейската комисия огласи критичен годишен доклад за състоянието и проблемите в областта на правосъдието и правовия ред в България. В него за пореден път властите в София бяха критикувани, че не предприемат и не прилагат належащите реформи, че съдебната система е неефективна и ненадеждна, че е корумпирана и че господството на закона в България си остава само на приказки, а в действителността господстват правилата на подземния свят.
Сега на мерника на Брюксел се оказа българската икономика. В годишния анализ на икономическите и социалните предизвикателства в държавите-членки на Евросъюза, съставен от Еврокомисията, няма и една добра дума за България. Напротив, на нейната икономика и социална сфера се приписват какви ли не грехове и недостатъци. Излиза, че според Брюксел България е някаква черна дупка в съюза, в която всичко е непрозрачно, зловещо, мизерно, потискащо и заплашващо. По-конкретно, в социално-икономическия доклад термините и квалификациите са: корупция, недостатъчно инвестиции, бавене на реформи, висока задлъжнялост на частния сектор, слабости в системата на обществените поръчки, дефлация. На този обезкуражителен фон съвсем логично звучат и нерадостните прогнози за задълбочаване на социалните проблеми в здравеопазването и образованието, за забавяне на икономическия растеж. С две думи, България и българите не ги чака нищо добро в близко бъдеще.
Че България е най-бедната и най-слаборазвитата социално-икономически страна в Евросъюза, е отдавна известно и в страната, и в света. Но че не може всичко да е непрогледно черно, е истина, която е безспорна за всеки непредубеден наблюдател. Тук може би трябва да напомним поговорката за песимиста и оптимиста. Според първия чашата е наполовина празна, според втория чашата е наполовина пълна. И двамата са прави, въпросът е в оценката.
А че нещата по-специално в икономиката не вървят толкова зле, се доказва от фактите. България регистрира един от най-високите в Европа ръстове на БВП, външният й дълг е пренебрежимо малък, заплатите са ниски, но почти никъде в Европа не растат толкова бързо. Безработицата, за разлика от много по-развити европейски страни, е на съвсем прилично равнище и продължава да намалява, България е изключително красива и гостоприемна страна и туризмът процъфтява въпреки международните конфликти и напрежения, чуждите инвестиции достигат до предкризисните нива от 2008-2009г. и т.н. И нещо много важно, особено в контекста на неспокойната и тревожна заобикаляща действителност – България в социално и политическо отношение е изключително спокойно място, където хората живеят скромно, но без опасност за живота или за имуществото си.
Вярно е, че да се критикува една малка, периферна и не особено влиятелна страна е много по-лесно, отколкото да се забележат и отбележат малките и постепенни стъпки по пътя напред. Но пък именно те в крайна сметка са важни за хората от улицата, защото истината е в детайлите от ежедневния живот на нормалните хора.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..