След поредни политически консултации с парламентарните сили, президентът Росен Плевнелиев отчете в парламента, че диалогът в 43-то Народно събрание днес е по-конструктивен, отколкото в 42-то. Това, според президента, е признак за политическа стабилност, а тя от своя страна е предпоставка за провеждането на реформите и за подобряването на икономическата среда. Приоритетно трябва да се развиват реформите в съдебната реформа, административната и електронно управление, здравеопазването, образованието, пенсионното дело и водния сектор, смята държавният глава.
Политическите консултации са го убедили още, че след като вече е постигнала своите стратегически цели – членство в ЕС и НАТО, България днес се нуждае от нови цели като изграждане на социално отговорна икономика, елиминиране на бедността, пълноправно членство в Шенген, влизане в еврозоната. Особено голямо предизвикателство пред страната е демографската криза. Има нужда и от нови идеи във външната политика, основани на европейските ценности за мир, върховенство на закона и свободи, смята също Росен Плевнелиев. Оптимистичните заключения дадоха на президента основание да посочи, че вече е време да започне подготовката на план „България 2030”, в който трябва да се формулират реалистични за изпълнение цели. Оптимизмът на държавния глава обаче бе помрачен от поведението на част от парламентарните сили. Групата на „БСП Лява България” напусна пленарната зала в знак на протест срещу отказа на мнозинството по телевизията и радиото да бъдат излъчени и партийните реакции на президентското слово. Според левицата, отказът е показал желание под булото на общо съгласие да бъдат скрити реалните проблеми и противоречия в страната. От пленарната зала отсъстваха, впрочем, и Демократи за силна България, които формално са част от управляващата коалиция. Групата на ГЕРБ съжали, че с поведението си някои сили са развалили едно добро начало, даващо надежди за обединение на българските политици около националните интереси. Така и самата управляваща партия призна, че обединение около националните интереси няма.
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..