Почти цялата изтекла седмица външният министър на България Даниел Митов прекара в Югоизточна Азия, правейки официални посещения в Малайзия и Индонезия. Обиколката е впечатляваща, ако не с друго, то с факта, че в Малайзия български външен министър не бе ходил изобщо, а в Индонезия визита на такова ниво не бе имало от 1965 г. насам. За обикновения българин двете далечни държави може и да се екзотични дестинации, но в реалностите на политическите и икономически отношения нещата не стоят така. И Малайзия, и Индонезия са важни икономически партньори на ЕС, на който България е член, а това слага силен отпечатък върху отношенията й с тях.
Но в разговорите на министър Митов в Каула Лумпур бе отбелязано, че отношения могат да се задълбочават също по линия на АСЕМ /Форума „Азия-Европа”/ и други многостранни формати. България би приветствала малайзийски инвестиции в икономиката си, а от своя страна предлага хранителни стоки и продукти на машиностроенето и електротехниката. С подписването на двустранен меморандум за сътрудничество по правни въпроси се очертаха и възможности за обмен на законодателна информация, и професионалисти в правната област.
Трябва да се отбележи, че визитата на външния министър в Индонезия бе предшествана от работни контакти през последните години на равнище министерства на икономиката и земеделието. Стокообменът с тази държава е скромен, от порядъка на стотина милиона долара годишно, но окуражаващ, предвид факта, че бележи тенденция към чувствителен ръст. България се стреми да привлече търговските потоци от Индонезия към ЕС към своите пристанища на Черно море, а предлага на индонезийския пазар вино, кисело мляко, млечни продукти, етерични масла, пшеница, месо, семена, тютюн, електронни части, машини и др.
Но връзките с Малайзия и Индонезия са благоприятствани не само от качеството на България на член на ЕС, но и от качеството на тези две държави като членки на АСЕАН /Асоциацията на страните от Югоизточна Азия /. ЕС е вторият най-голям външнотърговски партньор на АСЕАН след Китай с търговския стокообмен клонящ към 200 милиарда евро. Това е предпоставка за възходящо развитие не само на икономическите, но и на политическите отношения. Реанимирането на връзките с Малайзия и Индонезия става при благоприятни външни условия и може да се очакват бързи развития.
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината от рождението на „Краля на валса“. Балът, който е под патронажа на кметовете на София и Виена и..
В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя, 9 февруари е обявена 7 часова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75. Българските власти препоръчват на гражданите и..
Притежава ли всеки един от нас способността да влияе на обществените нагласи и да създава условия за едно по-щастливо, по-уверено и изпълнено с надежда общество, в което хората изразяват себе си по най-добрия начин? Според някои българи..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на..