Почти цялата изтекла седмица външният министър на България Даниел Митов прекара в Югоизточна Азия, правейки официални посещения в Малайзия и Индонезия. Обиколката е впечатляваща, ако не с друго, то с факта, че в Малайзия български външен министър не бе ходил изобщо, а в Индонезия визита на такова ниво не бе имало от 1965 г. насам. За обикновения българин двете далечни държави може и да се екзотични дестинации, но в реалностите на политическите и икономически отношения нещата не стоят така. И Малайзия, и Индонезия са важни икономически партньори на ЕС, на който България е член, а това слага силен отпечатък върху отношенията й с тях.
Но в разговорите на министър Митов в Каула Лумпур бе отбелязано, че отношения могат да се задълбочават също по линия на АСЕМ /Форума „Азия-Европа”/ и други многостранни формати. България би приветствала малайзийски инвестиции в икономиката си, а от своя страна предлага хранителни стоки и продукти на машиностроенето и електротехниката. С подписването на двустранен меморандум за сътрудничество по правни въпроси се очертаха и възможности за обмен на законодателна информация, и професионалисти в правната област.
Трябва да се отбележи, че визитата на външния министър в Индонезия бе предшествана от работни контакти през последните години на равнище министерства на икономиката и земеделието. Стокообменът с тази държава е скромен, от порядъка на стотина милиона долара годишно, но окуражаващ, предвид факта, че бележи тенденция към чувствителен ръст. България се стреми да привлече търговските потоци от Индонезия към ЕС към своите пристанища на Черно море, а предлага на индонезийския пазар вино, кисело мляко, млечни продукти, етерични масла, пшеница, месо, семена, тютюн, електронни части, машини и др.
Но връзките с Малайзия и Индонезия са благоприятствани не само от качеството на България на член на ЕС, но и от качеството на тези две държави като членки на АСЕАН /Асоциацията на страните от Югоизточна Азия /. ЕС е вторият най-голям външнотърговски партньор на АСЕАН след Китай с търговския стокообмен клонящ към 200 милиарда евро. Това е предпоставка за възходящо развитие не само на икономическите, но и на политическите отношения. Реанимирането на връзките с Малайзия и Индонезия става при благоприятни външни условия и може да се очакват бързи развития.
Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..
Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..
В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..