Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шампионски печалби на банките в навечерието на стрес тестовете

БНР Новини
Снимка: архив

За цялата минала година трийсетината банки в България реализираха печалба от 450 млн. евро, а за първите четири месеца на тази година този положителен финансов резултат достигна 220 млн. евро, което подсказва че годишната печалба на кредитните институции за 2016 г. може да бъде с около 50% повече от 2015 г.

Това добре ли е за страната и гражданите или просто богатите банкери стават все по-богати и живеят в невиждан от нормалния българин лукс и разкош? Трудно е да се каже, защото зависи от гледната точка. Ако си кредитоискател и се чудиш как да изпълниш всички невероятни изисквания на банките да ти дадат пари назаем, няма поводи за особена радост. Защото няма никакво смекчаване на условията и разхлабване на рестрикциите. Ако си спестител и искаш да си вложиш парите в някоя банка също сигурно ще бъдеш разочарован, защото лихвите им по влоговете никога не са били толкова близки до нулата. Ако си банкер няма как да не бъдеш доволен, че всичко върви спокойно, финансовите показатели светят зелено и бавно и полека касите се пълнят от лихви от кредити, от депозити в чуждестранни ценни книжа и от повишените миналата есен такси за обслужване на клиентите, като успоредно с това текущите разходи намаляват и заплахите за бизнеса като че ли все повече се отдалечават. Пари и спокойствие – това е положението в момента в българския банков сектор. Поне в петте най-големи банки в страната, които и трупат най-големите печалби

Дори започващите след два месеца стрес тестове на всички търговски банки не са в състояние да стреснат и уплашат българските банкери, седящи удобно върху сейфове, които постоянно се пълнят с пари. Те вече направиха доста неща, за да повишат качеството на отпуснатите кредити и да намалят рисковете от евентуалното им невръщане, така че основания за спокойствие има. Вярно, че от досегашните шампионски печалби ще трябва да платят и вноските си във Фонда за гарантиране на влоговете и във Фонда за преструктуриране, но това няма съществено да промени картината и 2016 г. може да се окаже една от най-успешните за българските банки досега. А това означава и финансовото спокойствие на страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новото българско правителство – край на политическия хаос или временно затишие?

България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..

публикувано на 20.01.25 в 13:10

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00