С кадифена ръкавица няма как да се бориш с тероризъм. Това са думи на главния секретар на МВР Георги Костов. Това той казва по повод заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, който бе свикан от премиера Бойко Борисов, за да обсъди и одобри проекта на Закон за противодействие на тероризма. Георги Костов коментира още, че когато текат дискусии по подобен нормативен акт, професионалното тяло винаги иска по-голяма възможност да упражнява своите служебни задължения. Балансът, по думите му, е много тънък – между това какви трябва да бъдат правомощията на службите и какви права на гражданите трябва да бъдат ограничени. А че ще има ограничени е на правата на гражданите, това е сигурно, защото няма как по друг начин да се получи баланс. В подобен смисъл се изказаха и други представители на властта. Запазването на правата на гражданите трябва да влезе малко и в ограничаване на тези права, за да може да гарантираме сигурността им – така председателят на парламентарната група на управляващата партия ГЕРБ Цветан Цветанов обясни промените, които се въвеждат с проекта за Закон за противодействие на тероризма. Основната цел на антитерористичния закон е да гарантираме живота на гражданите, дори това да е свързано с ограничаване правата на хора, въвлечени в терористичния процес, каза министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Тук нюансът е, че става въпрос само за хора, въвлечени в тероризъм. А колкото до това, че правозащитни организации критикуват проектозакона, уверението е, че когато се взима решение по тази тема, то трябва да бъде най-доброто за най-много хора.
Новото в случая е, че и въоръжените сили ще участват в антитерористични акции. Ако законът бъде приет, те ще имат право да обискират, да проверяват вещи, да задържат, да използват оръжие. Министърът на отбраната Николай Ненчев сподели, че незабавно трябва да започне подготовка на военнослужещите, защото те не са изпълнявали такива мисии и ангажименти. А колкото до намеренията да бъдат ограничавани правата и свободите на граждани при провеждането на антитерористични операции, военният министър обясни, че подобни мерки и техният обхват ще зависят от конкретната заплаха. Друг е въпросът, че когато армията е в действие, законът надали е под ръка, за да го чете. Това се знае от световната практика.
И така – тероризъм с кадифена ръкавица не се бори. Значи ръкавицата ще да е желязна. Вярно е, че с тероризма шега не бива, защото самите терористи хич не се шегуват. Вярно е, че борбата с тероризма е война в прекия смисъл на думата. Права е министър Бъчварова, че един терористичен акт сам по себе си е заплаха за човешкия живот и това означава, че отнема основно право на човека. Въпросът е какво ни казват с този проектозакон. Дано не ни казват, че покрай сухото гори и суровото, стане ли въпрос за тероризъм.
Инак всичко наглед е разписано. Например по отношение на лицата, за които има данни, за да се състави обосновано предположение, че са свързани с подготовка на терористичен акт, се прилагат превантивни мерки, отнасящи се до ограничаване на движението им и отнемане на документи. Подробно е описан редът, по който се прилагат превантивните мерки, както и че подлежат на съдебен контрол. Законопроектът въвежда основни правила за провеждане на антитерористична операция при наличието на данни за конкретна заплаха от или при извършен терористичен акт. В тези случаи е допустимо частично и временно ограничаване на отделни права на гражданите. Допуска се и обявяването на извънредно положение с решение на Народното събрание или с указ на президента на Република България. Целта е да се даде предимство на спасяването на човешкия живот и здраве. Тази цел е оправдана. Остава да се види с какви средства ще бъде оправдана. Нещо, което обществото очаква да види конкретно разписано в Закона за противодействие на тероризма.
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..