Секундата е просто миг – едва усетен, и вече отлетял. Но времето с разтегливия си ход може да го насити с мисли, емоции, дори съдби. Спомнете си атлетите, които изживяват моментите на забавен каданс и сякаш ги накъсват на миниатюрни нишки. Ала победата е само в една от тях.
Христо Реков е един от спортистите, които имат изострено усещане за време. Наскоро той преживя болезнено 0,9 части от секундата – миг, който се изплъзна от контрола му по пътя към златния медал. Все пак двайсетгодишният състезател по каяк финишира втори на 500 м – заедно със съотборника си Вилиян Бъчваров, за радост на родната публика, дошла на гребния канал в Пловдив да проследи европейското първенство за младежи до 23 години.
Секундата е много време на състезание – всяка е много тежка и всяко загребване е много важно. Тогава една минута се превръща в десет, същото важи и за секундите, казва Христо Реков.
Младият спортист от пловдивския клуб „Тракия” извоюва първия си медал именно на европейското в родния си град. Оприличава отличието си с една-единствена дума – „чест”, не само защото го е спечелил пред очите на своите съграждани.
Зад този медал стоят много труд, лишения, упоритост, воля и характер, лаконичен е той.
„Този медал е само началото”, заяви Христо заедно със съекипника си Вилиян веднага след като финишира. И може да го докаже още през тази седмица, когато ще се изправи пред ново предизвикателство – световното първенство за младежи в Минск. За жалост, той няма да може да вземе реванш от беларуската двойката каяк, тъй като състезанието ще бъде само в олимпийските дисциплини. Но пък отива с амбицията да се качи на почетната стълбица на 1000 м.
Българите сме индивидуалисти, гласи едно клише, но ако е вярно, то не важи за Христо Реков. Той споделя всекидневното усилие на гребния канал, мечтата за медал на следващата олимпиада в Токио и отговорността на състезания с момчето, с което гребе в един каяк. И макар че Вилиян живее в Русе, а Христо в Пловдив, често тренират заедно по лагери, а и гостуват един на друг.
Подхождаме си като стил на гребанe– твърди Христо Реков. –Освен това имаме еднотипни характери, приличаме си и си помагаме взаимно. За да работиш в екип, трябва търпение, но може би най-важното е разбирателството.
Макар да имаме олимпийски успехи в кану-каяка от най-висока проба, Христо се възхищава от „сребърния” Петър Мерков. За съжаление, младото момче няма да се състезава на олимпийските игри в Рио, но пожелава на българите „да се преборят за нещо важно за тях” и вярва в шансовете за медал на Мирослав Кирчев в едноместния каяк. До следващата олимпиада в Токио Христо ще поделя времето си между гребния канал и Пловдивския университет, където учи Педагогика и обучение по физическо възпитание. След десет години той вижда себе си с още по-високи постижения в спорта. „Първи може да стане само човек, който е способен да превъзмогне себе си”, казва един от най-великите в кану-каяка Николай Бухалов. А дали младият спортист ще намери същите сили и непоколебимост в преследването на мечтата си, ще покаже времето.
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията цъфтят над 30 сорта азалии, част от тях – използвани за украса на царския дворец в миналото...
Среща-разговор, посветена на българската литература и превода ѝ на френски език, със специалното участие на Мари Врина-Николов и Рене Карабаш ще се проведе тази вечер от 18,30 ч. във Френския институт в София. Модератор ще бъде Люк Леви, директор на..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със съставянето на редовно правителство в рамките на 51-ото Народно събрание. Президентът връчи първия..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..
В четвъртък сутринта на места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над..