Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единадесето издание на Лятна академия на изкуствата – Созопол

БНР Новини
Снимка: Лятна академия на изкуствата – Созопол

Наскоро завърши успешно единадесетото издание на Лятна Академия На Изкуствата – Созопол. За двадесет дни красивият ни морски град приюти и завъртя в магията на изкуството 104 активни участници в 9 майсторски класа в областите музика, изящни изкуства и театър. Напълни залите с публика и много приятели, а последвалите концерти на участниците, бяха истински празник за античния град. Академията на изкуствата е основана през 2004 година. Целта е да се събират талантливи млади хора, които в приятната атмосфера на лятото да се обучават, да развиват и усъвършенстват своя талант пред погледа на преподаватели с утвърдени световни имена.

Тазгодишното издание на Академията проведе майсторски класове, водени от изтъкнатите музиканти – проф. Георги Спасов – флейта и проф. Петко Радев – кларинет, преподаватели в НМА „Панчо Владигеров“, също и проф. Анатоли Кръстев – виолончело, проф. Кеворк Мардиросян – преподавател по цигулка в Jacobs School of Music – Indiana University –
Bloomington (САЩ), Маргарита Калчева – контрабас, преподавател в Университета в гр. Казанава (Kanazawa) – Япония, Мария Принц – преподавател по пиано в Университета по музика и танц във Виена, Австрия, д-р Бинка Добрева, преподавател в ЮУ – Благоевград, актрисата Касиел Ноа Ашер и художника Юлиян Месса.



За единадесетото издание на Лятна Академия на изкуствата – Созопол и за впечатленията си от учебния процес, творческата дейност и заключителните концерти, превърнали се в събития за морския ни град, ни разказва г-жа Петя Великова – основател и организатор на високо квалифицирания образователен форум:



Това, което се случи през тези двайсет дена, беше едно прекрасно културно събитие. Всеки един концерт беше малък бисер в огърлицата от заключителни събития и всеки един концерт, изложба или спектакъл блестеше със своя собствена светлина. Новите неща тази година бяха класът на проф. Кеворк Мардиросян, който дойде от университета в Индиана. Той събра много български деца разпилени по света – от Германия, Австрия, много участници от чужбина – Китай, Испания, САЩ. Неговият клас беше от 18 ученика, а в заключителния концерт взеха участие девет. Такова изпълнение би могло да се чуе във всяка една световна концертна зала. Солистите бяха удивителни. Концерт, блестящ със своя собствена светлина и много различен, беше този на контрабасите. Преподавателката им Маргарита Калчева ги зарази с много любов към музиката.




За новаторските класове по актьорско майсторство и живопис, продължава да разказва г-жа Великова:

Друго изключително интересно събитие беше класът по актьорско майсторство на Касиел Ноа Ашер, която даде свобода на учениците си и те предадоха друг живот на вечните пиеси на Шекспир, Тенеси Уилямс и Еврипид – погледнати през очите на младото поколение. В спектакъла се преплитаха текстовете на тези автори, изпълнявани от участниците все едно са в училищния двор, където се събират и си разказват тези истории. Творческият експеримент, който направи Касиел с учениците си беше прекрасен нещо невиждано и много красиво.Имахме преподаватели по живопис – Юлиян Месса и Силвия Илкова. Децата нарисуваха картини с масло на тема „Човекът и морето“. Едно от съпътстващите събития беше изложбата на Месса и Стоян Филипов – Фил, а другото – невероятният клавирен концерт на Антонина Бонева и Радка Чомакова – две големи приятелки на Лятна Академия на Изкуствата. Младите изпълнители на народна музика при д-р Бинка Добрева, нашата певица, солистка на „Мистерии на българските гласове“ направиха събитие изпълненията си. Имаше участници от Полша, които пяха на български език. Впечатление на публиката и нас направи Георги Йовнов от Царево, което природата е надарила с невероятен глас и харизма.



За своите колеги в Академията и за техните постижения като преподаватели, бившата флейтистка Петя Великова споделя:

При Мария Принц имаше едно момче, което идва от Канада и свиреше божествено. Децата и преподавателите дадоха всичко от себе си, за да се случи академията и тя беше изключително пълнокръвна. Тази година публиката можеше свободно да наблюдава работата на майсторските класове.През годините ми помагат проф. Георги Спасов,който е и артистичен директор на сдружението, кактои Мария Принц, също творчески директор и член на Управителния съвет. Заедно обмисляме и взимаме решения за следващи години и единственото нещо от което се ръководим е това, което са казали латините: "Истината говори чрез устата на децата".










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05