Изоставени сгради, забравени тунели, бункери или обезлюдени рушащи се села и градове. Спокойно, не говорим за филм на ужасите, а за един непопулярен у нас вид туризъм, наречен урбекс. Понятието идва от английски език и означава изследване на градската среда. Екстремни разходки из труднодостъпни местности, стари замъци или изоставени фабрики имат своите почитатели в Европа и по света. Отскоро ентусиасти обикалят и нашата страна в търсене на този вид адреналин.
Ще ви срещнем с фотографа Радослав Първанов, който посвещава голяма част от времето си на издирване и заснемане на подобни местности:
Интересното при тези места е, че там има някаква история, че се е случило нещо или е живял някой. Знаеш, че това място може би няма да има бъдеще, няма да бъде сграда, в която да се живее и някак историята те тегли натам. Докато снимаш, ако си представиш какво е било преди 10-20 или 30 години това ти помага да вложиш повече в снимките и да се получат интересни кадри. Макар и запуснати и изоставени, тези сгради имат своя чар. Относно любимите ми места, те не са малко. Безспорно най-любимото ми е Дом-паметникът на връх Бузлуджа, друго е вилата на Пенчо Семов в Габрово, която е с уникална архитектура, фабрики, бункери…
Именно със своя снимка от върха на паметника, Радослав става причина достъпът до социалистическия монумент да бъде забранен, тъй като той е опасен. Тази снимка обаче ще помни завинаги – прави я през зимата, когато заради лошото време, рискът за живота му е бил още по-голям. Да изкачиш 70 метра, за да направиш една снимка е един от онези моменти, в които наистина ти спира дъхът. Разговаряйки за Бузлуджа, в съзнанието ми изниква въпросът – Какво мисли един млад човек, който не е бил роден по времето на комунизма, за онзи период от историята ни? Ето и отговорът на 23 годишния младеж:
Аз съм човек, който винаги се старае да не се влияе от чуждото мнение. Историята се тълкува различно от всеки. Смятам, че това е един период, в който животът е бил по-лесен, имало е сигурно образование, сигурна работа, развита индустрия. Имало е много позитивни неща – създавано е изкуство, архитектура, израснали са много творчески личности. На мен обаче не ми харесва тогавашната система на управление, липсата на определени свободи. Например: част от снимките, които сега правя, не е било възможно да се случат. Всичко онова, което е ставало е трябвало да бъде строго подбрано.
Радослав завършва курс по фотография в Германия. Уроците, научени там, използва и днес, като винаги вижда нещата от различен ъгъл. Ето къде според него се крие тайната на истинския фотограф:
Разликата е в окото. Способностите не се купуват, а се придобиват по доста труден път. Според мен голяма доза от това умение е вродено. Изграждането на собствен стил, необходимата теоретична и практическа подготовка и опит подпомагат да се откроиш сред многото хора, наричащи себе си фотографи. Социалните мрежи са изключително достъпни и всеки, който се чувства фотограф, създава своя страница. По този начин се налага мнението, че с притежанието на камера, ти вече си фотограф, но всъщност си просто притежател.
В момента Радослав подбира снимки за предстоящата си самостоятелна изложба. Тя ще включва 30 фотоса на различни кътчета от родното му Габрово. Откриването ще бъде на 13 септември в Художествената галерия в Русе. Целта му е да привлече вниманието, а защо не и да провокира дискусия за рушащите се културни паметници и изоставени места, които е заснел.
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов разпореди до края на деня проблемите с електроснабдяването в селищата без ток да бъдат отстранени и захранването да бъде възстановено. Все още има населени места без ток заради сложната зимна..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите и българското присъствие в политиките на региона. Днес поставяме акцент на двустранните отношения..
За днес беше планирано откриването на ски сезона на Витоша. Към момента обаче движението по пътищата на планината е невъзможно заради обилния сняг...
В последния брой на предаването за 2024 г. се опитваме да узнаем как българската традиционна култура пленява чужденци и сплотява българи зад граница..
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен..