Мнозина вярват, че в шедьоврите на гениалните творци са закодирани познания и тайни, които се разкриват само на избраници с отворени сетива. И като че ли музиката сред всички музи е най-призвана да води към въображаеми светове. Все повече хора казват например, че тя лекува – но може ли и да разнежва... ягоди?
Един експериментатор вече пет години озвучава ягодовите си полета с най-съвършена музика. Под звуците на Моцарт той отглежда плодове не просто сладки, а с вкус „вълшебен”.
Не ползваме торове и препарати, почвата е изключително чиста, затова и вкусът им е такъв – вкусът от миналото. В музиката пък са вградени звуците на нашата планета, които се чуват от Космоса, и те зареждат енергийно ягодите.
Стопанинът на ягодите Иво Джеджеров разкрива тайната на своя метод – с помощта на музиката насажденията се сливат с хармонията на природата, убеден е той. В началото обаче съвсем не се вглеждал между петолинията на Моцарт, за да търси съвършените числа на Фибоначи. Макар да бил икономист с обещаваща кариера в Лондон, един ден просто осъзнал, че няма предизвикателство, което да го вади вече от зоната му на комфорт. И тръгнал подир интуицията си, за да се озове в Северозапада, най-бедния български край, с намерението да отглежда ягоди.
Тогава нищо не разбирах от земеделие – признава Иво Джеджеров. – Един бивш колега от УНСС имаше контакти със западни заводи, които преработват плодове и зеленчуци от Източна Европа. И той ми каза, че има фирми с интерес да сключат дългосрочни договори за производството на ягоди – да фиксират цената за няколко години, да изкупуват цялото количество и дори да финансират създаването на насажденията.
Иво Джеджеров побързал да си избере поле в подножието на Белоградчишките скали, а после спечелил европроект и изтеглил кредит. Днес той отглежда ягоди на 100-декаров терен, които изнася в Италия, Германия, Австрия и Холандия, и дава сезонна работа на около 80 местни люде.
На българския пазар почти не сме пласирали ягоди, тъй като все още няма търсене на истински чиста биоземеделска продукция – казва той. – Що се отнася до суровината, която се продава на борсата и оттам отива в магазините или на пазара – търговците не се интересуват от вкуса й, а единствено от външния вид, ниската цена и трайността, за да не загниват плодовете. Преценихме, че няма смисъл да се конкурираме с гръцките ягоди например, които са субсидирани. Не искаме да влизаме в такива съревнования. От самото начало си казахме, че ще произвеждаме или истинско био, или изобщо няма да се захващаме. В бъдеще обаче планираме да пуснем и на българския пазар малко количество от десертни сортове ягоди за прясна консумация. В момента произвеждаме индустриален сорт, който се замразява още в деня на беритбата, и се използва за мармалади и сладка в чужбина.
Животът на село след ритъма на Лондон изглежда като идилия за Иво Джеджеров. И макар че прекарва повече от времето в София, с нетърпение се връща при своите ягоди.
На село всичко е различно – няма забързаност, стрес, спокойно е. Хората са по-отпуснати и истински, не са примирени, нито лицемерни или пък фокусирани върху меркантилни и кариеристки идеи. За съжаление, в бетоните, в които ни се налага да живеем, губим връзката с природата. Затова когато отидем на село, се зареждаме – включително и като ходим боси.
Някога Иво Джеджеров мечтаел да направи света по-добър. Е, може и да не е сполучил, затова пък със сигурност го е направил малко по-вкусен.
Опасността от лавини извън обработените писти на Витоша е много висока, съобщават от "Витоша ски" на фейсбук профила си. Оттам съветват хората внимателно да избират маршрута си. " Избягвайте негативни релефни форми, стръмни участъци, дълбоки дерета..
От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..
Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..