Властите на българо-македонската граница задържаха скандалния български „патриот“ Динко, прочул се тъжно с незаконни граждански арести на имигранти, докато се отправял към съседната Македония, за да възстанови потрошена там от местния скандален журналист Миленко Неделковски паметна плоча на близо 2 хиляди български войници и офицери, загинали в битка със сръбската армия през 1916 г. на връх Каймакчалан. Върхът днес е на македонска територия, български военни поставиха плочата там през май, но Миленко я разби месеци по-късно, в Деня на независимостта на България 22 септември. А след няколко дни пред българска телевизия заяви, че ако плочата пак бъде поставена, той пак ще я разруши. Всичко това след размяна на официални реакции, които говорят за продължаващо неразбирателство между двете страни.
Външното министерство в София алармира, че след като вече години България полага усилия за организиране на съвместни чествания на паметта на загинали войници и подобаващо обозначаване на техните гробове, в Македония вандалските актове като последния продължават. Премиерът Бойко Борисов настоя пред македонския си колега Емил Димитриев за реакция от Скопие и предупреди, че ако такава няма, македонците няма да разчитат на българска подкрепа, включително и по въпроса за интеграцията им в ЕС. Последва отговор, но не в посока на очакванията на София. Македонското външно министерство отсече, че паметната плоча на връх Каймакчалан е била поставена там незаконно и призова България да зачита международно приетите процедури за поставяне на такива паметници.
При подобно разминаване на официално равнище неофициалните реакции само възпроизвеждат взаимното неразбирателство. Националният исторически музей в България започна да набира дарения за възстановяване на поругания паметник, без да се интересува дали Македония ще разреши това, а директорът му заяви, че ще съди Миленко Неделковски за унищожаване на културна ценност. Българският културен клуб в Скопие осъди вандалския акт, квалифицирайки Миленко като лумпенизиран псевдожурналист, когото македонските власти фаворизират и отправи към тях запитване с какъв административен акт скромният паметен знак на връх Каймакчалан е бил обявен за „незаконен“ и с какъв административен акт Миленко е бил упълномощен да разрушава паметни знаци, било законни или „незаконни“.
Българското външно министерство определя случая като особено тревожен на фона на провеждащите се преговори за Договор за добросъседство. И с основание, защото е свидетелство за продължаваща неприязън, а разведряване в отношенията между двете съседни държави няма.
На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..