„Дни на предизвикателствата”възникват, като приятелски срещи в „Дома на киното” между пътешественици, алпинисти и планинари и постепенно през годините се трансформират в място, където хиляди екстремни спортисти и любители се спускат на една вълна, обменят опит и споделят постиженията си в областта на алтернативните спортове, като катеренето, алпинизма, извънпистовото каране на ски, планинското колоездене, парапланеризма, ветроходството, гмуркането, гребането в бързи води и още много други. За 12-и пореден път срещата вдъхнови хиляди активни и търсещи приключения хора у нас да предизвикат границите си и да разширят хоризонтите си.
Елиза Стоева, един от организаторите на събитието, определи като експериментално тазгодишното провеждане на фестивала. За първи път събитието бе в почивните дни. Така, от една страна, присъстваха повече фенове, които живеят извън София, а от друга, бе включена още една активност на открито, която се състоя в Боровец. Там се проведоха състезания по колоездене, катерене и планинско бягане.
Беше време да предложим нещо, което действително да ангажира както феновете, така и професионалистите. Иначе „Дни на предизвикателствата”, като фестивал е среща на хората, занимаващи се с екстремни спортове, туризъм в планината и любители на природата. Така имат възможност да обменят опит и да споделят какво им се е случило през годината. Разбира се, всичко това се случи благодарение и на специалните гости от чужбина. Традиция е, освен участието на български спортисти, отличили се в различни дисциплини през годината, към тях да се включват и гости от различни държави. Така и те могат да споделят своя опит и да се похвалят със страхотни постижения, като покоряването на едни от най-големите върхове в света.
В Боровец катерачите на големи стени Николас Фаврез и Шон Вилянуева от Белгия показаха тънките моменти в катеренето заедно с Мартин Маровски и Виктор Варошкин. Друг спорт, който привлече доста желаещи, бе планинско колоездене със световния шампион по ендуро маунтинбайк Жером Клемец. Той е един от малцината спечелели всички състезания по света в сериите за ендуро. Гуруто на две гуми не пропусна да се снима с феновете си и да раздаде автографи. От българска страна представител бе планинският водач Тони Петков, който поведе бегачите по горските пътеки. И тук интересът не беше малък, тъй като все повече хора припознават градското и планинско бягане, като възможност за здравословен начин на живот и опознаване на нашите планини.
Някои от акцентите по време на „Дни на предизвикателствата” бяха наградите на Българската федерация по катерене и алпинизъм. Също така, призове раздаде и Българският колоездачен съюз. За втора година бе връчена и наградата „Хижа на годината”, която отиде при хижа „Яворов”. Нейната основна цел е да обърне внимание върху състоянието на хижите в България, които меко казано са на ръба на своето съществуване и се борят да предложат на своите посетители в планината базови удобства. А какво още?
"Дневната програма предостави добри идеи за здравословен начин на живот. Интересни уъркшопове на изложителите, бяха например по оказване на първа помощ в планината и в града. Това са важни умения дори да сте преминали шофьорски курсове и задължителните часове в БЧК. В крайна сметка е важно да напомняме какво може да се случи в бедствени ситуации и как можем да помогнем на ближния".
Всяка година „Дни на предизвикателствата” дават трибуна и на най-активните природозащитни неправителствени организации. По време на фестивала бе представена кампанията „За Пирин”, чийто посланик е обичаният от цяла България алпинист Боян Петров. Той показа и презентация за пътя му към страховития връх Нанга Парбат, който бе неговият трети осемхилядник за този сезон. Този планинец заслужава адмирации, защото неговата упоритост не стихна, дори когато едва не загуби живота си в автомобилна катастрофа.
Подобно на Боян, „Дните” ни предизвикват да бъдем по-здрави, да надскачаме себе си и да постигаме нещо ново всеки ден.
Снимките са предоставени от организаторите на „Дни на предизвикателствата”
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..