В истинско състезание с много участници и възторжена публика се превърна тазгодишното, пето издание на фестивала за народна песен и танц „Пиленце пее“. Той е сред малкото конкурси с фолклорна тематика, които се провеждат в столицата. Участниците са два пъти повече в сравнение с миналата година, и залата на домакините от Общински културен институт – „Красно село“ се оказа тясна, за да побере всички претенденти за отличия, медали и стипендии. Фестивалът носи името на песен от репертоара на голямата народна певица Надка Караджова, която си отиде от този свят преди пет години. По идея на нейната дъщеря Светла Караджова, организатор на конкурса и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, е учредена стипендия за млади изпълнители.
Гран при от конкурса получиха Певчески фолклорни групи от град Каварна. Със златна статуетка бе отличена фолклорната група „Здравец“ от с. Капитановци, община Видин. Същата награда и стипендии получиха няколко деца от цялата страна.
Носител на най-голямата парична награда и златна статуетка тази година стана малката певица Диана Чаушева от Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София.
Тук е мястото да кажа: „Поклон, колеги! Вие сте извършили огромен обем работа, вие сте хората, подготвили тези таланти.“ Преподавателите са на изключително високо ниво и от все сърце дават своите знания и умения на прохождащите в народното пеене. Изборът на победители в конкурсните категории беше много труден, защото се явиха участници, които са равнопоставени по своята дарба. Българският фолклор е изключително интересен като явление. Гениалният български творец е създал такива творби, които вълнуват хората по цял свят. Който се е запалил по фолклора ни, той не се отказва. В Австралия например, в музикалната академия на Сидни, ще видите как студентите пеят „Севдалино моме“. Във Франция, Англия, САЩ вече се провеждат фестивали на клубовете за български танци. Участниците са местни хора, всички с голямо желание учат стъпките на хорàта ни. Има нещо гениално в българския фолклор, което събира и обединява хората, а нашата мисия е да го популяризираме и запазим.
Светла Караджова споделя впечатления за възраждането на интереса към фолклора най-вече в София и големите градове. Дори в клубовете, където се събират млади хора, звучи народна музика и се играят различни хорà. Много посещавани са хоротеките – специални места, където се правят надигравания и надпявания – казва Светла Караджова и се връща към фестивала „Пиленце пее“.
Във фестивала тази година участват инструменти, оркестри, танцови формации и всички възможни форми, в които може да се прояви българският фолклор. Явиха се много млади и амбициозни таланти от всички краища на България – Смолян, Мадан, Силистра, Варна, Русе, Видин, Благоевград, Кюстендил, Пловдив и др. София бе представена от талантливите възпитаници на няколко училища. Фестивали като нашия са трамплин за начинаещите, пък и дават стимул за развитие. Аз съм родена в музикантско семейство, където видях как се изгради цялото поколение на майка ми - Валя Балканска, Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Кремена Станчева, Василка Андонова, Олга Борисова… Те изведоха българския фолклор до всички световни сцени. Като свидетел на този възход искам да ви уверя, че фолклорът ни е на изключително, световно ниво и големите изпълнители могат да се конкурират по престиж и слава със световните ни имена в оперното пеене. Искаме да има повече разгласа за успехите на народните певци, музиканти, хорове, а и да вдъхна вяра на нашите по-млади колеги, за да продължат делото на предците ни.
Снимки: архив на конкурса
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..
Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче..