Когато чуем думата „рицар”, веднага си представяме мъж в рицарски доспехи и с внушителен меч. В детството си някои от нас са имали мигове, когато са искали да бъдат „рицари“, „завоювали” са замъци, борили са се с имагинерни дракони или са черпили вдъхновение от романа „Кръстоносци” на Хенрик Сенкевич. Нашият събеседник е от тях. През 2003 г. Мирослав Лесичков създава единствената школа за средновековна европейска фехтовка в България. Тя стартира като експериментална Група за изследване и изучаване на средновековни войнски изкуства. Средновековното европейско фехтовално изкуство, съхранило се в ръкописни и печатни документи от периода ХIII-XVIв., има два основни клона – италианска и германска традиции. Един от ръкописите с фундаментално значение за изучаването на средновековната европейска фехтовална традиция е така нареченият Добрингер Хаусбух от 1389 г. Това е първият трактат, от който научаваме за Великия майстор Йоханес Лихтенауер и неговото фехтовално изкуство – Kunst des Fechtens, положило основата на германската фехтовална традиция до края на XVI век. От страна на италианската традиция важно значение има илюстрираният ръкопис на Фиоре дей Либери – Flos Duellatorum от 1409 г. За идеята да се развива това традиционно военно изкуство от Средновековието и у нас ни разказва г-н Лесичков.
Тренировъчните мечове, използвани в тази школа, са прецизни реплики на средновековните образци. В Унгария и САЩ се изработват най-добрите, под вещото ръководство на шведски ковач. Теглото на мечовете варира между 1000-1300 грама за едноръчен меч и 1400-2300 за двуръчен, но, вкарани в движение, те могат да удрят със страшна сила. Използват се незаточени оръжия, които при неправилна употреба могат да нанесат поражения по тялото. Ето защо екипировката е изключително важна по отношение на защитата – ръкавици, мрежести маски, предпазители за гърлото и предмишниците, а за по-силова работа - и дебела платнена броня. В школата тренират лица, навършили 16 г., в момента има и участник на 61, който по нищо не отстъпва на по-младите си колеги. От няколко години през лятото се организира и лагер-школа. Попитах Мирослав Лесичков какво послание носи средновековната фехтовка:
За мен това не е просто някаква игра, откъснато от реалността занимание, идващо от древни времена. Според моето разбиране, това е една почти съвършена мъдрост за оцеляване, която ние можем да почерпим от предците си и да използваме в съвременния живот. В тези напрегнати геополитически времена, в които живеем, такива умения са добра основа, ако се наложи да разчитаме на младите мъже, които растат в България – сподели Мирослав.
Снимки: личен архив
На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г. Омофор произлиза от гръцката дума за “покров”, “покривало” и е част от епископското или папското облекло. Той представлява..
" Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество – истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството ." Това написа премиерът Росен Желязков в социалната мрежа Х по повод новината за смъртта на папа Франциск. По..
Солидарни граждани ще подкрепят тази вечер ромските семейства от столичния квартал "Захарна фабрика", които останаха без дом, след като на 15 април т.г. къщите им бяха съборени. В 19,00 ч. те ще се съберат на мястото на срутените домове и ще преспят..
Българската православна църква, начело с Патриарх Български и Софийски митрополит Даниил и членовете на Светия Синод, отправи към вярващите християни..
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил поздрави с "Христос воскресе!" и в пасхалното си слово акцентира на призванието на православните..
Патриарх Даниил отслужи богослужение за т.нар. Второ Възкресение Христово в софийския митрополитски катедрален храм “Св. Неделя”. На празничната..