След като в края на миналата година България се издължи на руската страна за съоръжения, които е произвела за отменения проект за втора ядрена централа в Белене, тази седмица бе съобщено, че през април в страната ще пристигнат двата реактора за въпросната ядрена мощност. През лятото ще бъдат доставени и турбините за двата планирани блока, а е добре до тогава Националната електрическа компания да е подготвила решение какво да прави с това оборудване.
В тази връзка, още в средата на декември м.г. правителството беше решило да поръча, евентуално на Българската академия на науките (БАН), анализ дали България се нуждае от АЕЦ „Белене“. Преди два дни министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че договор за изработването на анализа ще бъде подписан именно с БАН през настъпващата седмица. Още от декември е ясно, че кабинетът очаква в анализа да бъде разгледана възможността проектът да се реализира без пряко или косвено участие на държавата, без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на ток. Изпълнителната власт се надява не на какъвто и да е анализ, а на такъв, който да потвърждава идеята й новата ядрена мощност да бъде изградена на чисто пазарен принцип без финансово ангажиране на държавата.
Преди време кабинетът „Борисов“ не изключваше възможността ядрените съоръжения за „Белене“ да бъдат продадени на Иран. Но дали защото идеята не проработи или по други причини, през последните месеци той даде ясно да се разбере, че всъщност не възприема отлагането на проекта като отмяна и във връзка се него проведе разговори с Индустриалната търговска банка на Китай и Китайската ядрена корпорация. Министерството на енергетиката твърди, че има и други заинтересовани от проекта страни, но не ги назовава, защото нямало съгласие от тяхна страна.
Любопитно е защо изпълнителната власт ще възложи изработката на анализа на научно, а не експертно ведомство, с което доскоро беше в остра полемика заради неговото финансиране. Най-новите развития на нещата подсказват, че от анализа на БАН ще зависи не толкова проектът „Белене“, колкото бъдещето на ядрената енергетика на България като цяло. Такъв анализ ще е необходим за решение, което да бъде взето след изборите и от друго правителство.
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в традиция за българската столица "Виенски бал". Тазгодишното издание, предвидено за 8 февруари, е..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г. броят на получилите българско гражданство надхвърля 16 000 – броят им достига този от пандемичната..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..