FinTech е индустрия, съставена от компании, които използват нови технологии и иновации и ги прилагат на финансовия пазар. Тези финансови компании се опитват да заменят или да подобрят използването на финансови услуги от предприятия титуляри. Благодарение на FinTech, клиентите могат да използват банкови услуги онлайн, да правят плащания през мобилните си устройства, да проверяват своята застраховка, да получават навигации и съвети в управлението на банковите си сметки онлайн, да взимат заеми, да инвестират и др. Потребителите могат да търгуват чрез Биткойн, платежна система, основана на P2P (пиър ту пиър) разпределена мрежова архитектура. Тя работи с едноименната единица биткойн, наричана виртуална валута. На бизнес среща в София бяха обсъдени напредъкът на FinTech компаниите, новите им цели и водещите тенденции в сектора. Ивайло Иванов, директор на една от тях, коментира:
Близките години ще бъдат доста интересни за този бизнес. Виждаме, че има компании, които се занимават с инвестиции, компании, които се занимават с електронни разплащания, скоро очакваме и такива за застраховане. Всички клонове на FinTech индустрията, които съществуват в Европа, постепенно започват да се развиват и в България, което е много добре. В страната имаме сериозен ресурс откъм IT кадри, имаме и добри познания във финансите, така че няма причина да изоставаме. Факт е, че всичко се случва по интернет, няма клонова мрежа, няма физическа интеракция, няма документи. Така можем да дадем една по-добра цена на клиентите.
Има ли обаче клиенти, които се затрудняват с използването на новите технологии във финансовата сфера?
Естествено. При всяка нова услуга е така. И ние имаме клиенти, които се затрудняват и нашите колеги от другите компании също. Отделяме сериозно време за създаване на съдържание, което да обучава хората, да им обяснява кое, защо, как работи. Правят се видеа и семинари. Ние винаги сме отворени да отговаряме на всички въпроси, отправени към нас. Целта на всички компании тук е обща – искаме да обясним на хората какво е FinTech и да им покажем колко полезна за тях може да е тази индустрия. Тя е продължение и естествена еволюция на финансовите услуги, с които те са свикнали към момента.
Мартин Богданов, изпълнителен директор на друга компания, коментира:
България не може да стои назад от европейските и от световните тенденции. По представените компаниисе вижда, че FinTech индустрията все повече навлиза и в нашата страна. FinTech предлага по-евтино, по-бързо и с не по-малко качество услугите на своите клиенти. Това е предпоставка да се развива и да има успех.
Експерти от сектора също са на мнение, че FinTech индустрията в България се развива с бързи темпове и не изостава от европейските тенденции. Тя помага на потребителите да използват финансови услуги по-бързо, лесно и ефективно онлайн.
Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...
Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
На 5 февруари в "България днес" ви предлагаме да научим кои са българските градове, които ще издигнат кандидатурата си, за да станат Европейска столица на..
Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив отпътуваха в посока Южния полюс като част от 33-та българска антарктическа експедиция. Целта на пътуването..