Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъгла в начало на предизборната кампания в България

Снимка: БГНЕС
От 24 февруари до 24 март включително България е в предизборна кампания. Някои събития преди старта й продължиха практиката за промени в изборните правила в последния момент и създадоха неясноти, които повдигат сериозни въпроси.

Сезиран от омбудсмана Мая Манолова, часове преди старта на кампанията, Конституционният съд отмени санкциите за негласуване с аргумента, че противоречат на Конституцията. Съдът обаче остави валиден член 3 от Изборния кодекс, по чиято сила гласуването е задължително и въпреки отмяната на санкциите формално то си остава такова. Задължително гласуване в света се използва основно за стимулиране на избирателната активност, но в България този ефект не може да бъде преценен, защото задължително гласуване имаше само на последните президентски избори. Омбудсман Манолова обаче е доволна от развоя на нещата и предлага вместо за санкции при негласуване политиците да помислят за стимули за гласуването. Това разбира се не може да стане сега, а само след изборите и само ако новоизбраните политици пожелаят.

Предизборната кампания стартира, без да се знае ще има ли условия за машинно гласуване във всички избирателни секции. За доставката на машини се кандидатира само една фирма, но нямаше становище дали тя отговаря на предварителните технически и финансови условия за доставка. Според ЦИК и служебното правителство липса на машини не би било нарушение на избирателните права, защото остава възможността за гласуване с хартиени бюлетини, но според други неизпълнението на това условие може да даде основания за оспорване на изборните резултати.

Към старта на предизборната кампания нямаше информация за броя на желаещите да гласуват зад граница, нито за местата за разкриване на избирателни секции в чужбина. Формално това не е проблем, защото срокът за подаване на заявления за гласуване в чужбина изтича на 28 февруари, а за определяне на местата на изборните секции – на 4 март. Проблем обаче, при това много чувствителен, е, че за разлика от сънародниците им в родината, българите в чужбина няма да могат да гласуват преференциално, нито да избират независими кандидати. Това произтича от факта, че въпреки протестите и въпреки политическите обещания,  не се стигна до обособяване на изборен район „Чужбина“, в който освен за партийни листи да може да се гласува и преференциално за някой от включените в тях кандидати.

В крайна сметка, фатални неразбории преди изборите на 26 март няма и вотът не е реално застрашен. Има обаче хронично неудовлетворение от политиците, което засилва желанието за промяна, регистрирано от всички социологически проучвания.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите остават без промяна - сутринта минусови, през деня над нулата

В четвъртък , минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 4°. Преди обяд над източните райони от страната ще продължи започналото от запад по-съществено разкъсване и намаление на облачността. Вятърът ще се ориентира..

публикувано на 05.02.25 в 18:20

В Антарктида ще се търсят попълнения за ледения аквариум в Пловдив

Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив отпътуваха в посока Южния полюс като част от 33-та българска антарктическа експедиция. Целта на пътуването на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев е обогатяване на колекциите на музея, а така също бъдещи..

публикувано на 05.02.25 в 15:50

Историята на Деана Хааг и нейната уютна книжарница във Варна

Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа Уитънбърг в Охайо, но животът ѝ поема в неочаквана посока. В младостта си американката се отличава с..

публикувано на 05.02.25 в 11:05