Новоизбраното 44 Народно събрание на България ще проведе първото си заседание утре – 19 април. След конституирането на законодателния орган негова основна задача е да одобри новото правителство на страната. По време на Великденските празници от партия ГЕРБ, която преговаря с националистическата коалиция „Обединени патриоти“ за съставяне на коалиционно правителство прогнозираха, че кабинетът вероятно ще бъде сформиран в първите дни на идния месец, след 4 май. Доскоро лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов допускаше, че ще има ново правителство до края на април. Преместването на очакванията със седмица по-късно подсказва, че за сформирането на кабинета остава да се свършат още доста неща.
Управленската програма, която преговарящите подписаха миналата седмица, трябва да бъде разширена от сегашните си 21 на около 200 страници. Не става въпрос за предоговаряне, а за уточняване на детайли, но и те изискват много усилия. Сама по себе си обаче управленската програма няма стойност без сключване на коалиционно споразумение, което по настояване на ГЕРБ ще е за пълен мандат от четири години. Преговорите за такова споразумение трябва да започнат тази седмица и очакванията са да приключат бързо. Пак по настояване на партия ГЕРБ, документът трябва да бъде подписан от нейния лидер Бойко Борисов и от лидерите на трите формации, съставящи коалицията „Обединени патриоти“ – Валери Симеонов (НФСБ), Волен Сидеров („Атака”) и Красимир Каракачанов (ВМРО). Настояването на ГЕРБ не е никак формално, а подчинено на идеята да се избегнат ситуации, белязали негативно предишното коалиционно управление, при което не всички съставни части на Реформаторския блок се придържаха към коалиционното споразумение и на моменти действаха дори като опозиция. От друга страна, по настояване на Обединените патриоти, в коалиционното споразумение ще трябва да бъде изрично записано, че по всички важни теми на управлението ежеседмично ще заседава председателски съвет на коалицията. Очевидно така националистите искат да се предпазят от едностранни решения на по-големия си коалиционен партньор.
Разпределението на министерските постове и вицепремиерите ще бъде подробно разписано в коалиционното споразумение и към настоящия момент е ясно само, че премиер на кабинета ще е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Според повечето наблюдатели, основните договорки за съставянето на кабинета „Борисов 3“ вече са постигнати с подписаната програма за управление и оттук нататък не може да се очакват съществени изненади. Няма и индикации, че може да се сбъднат и предричаните проблеми на ГЕРБ в Европа заради коалирането й с националистически формации. В изпълнителната власт в България отново ще доминира една добре познатата на Европа дясно консервативна партия, но съюзена този път с коалиционен партньор, който не е от Европейската народна партия.
Последната разлика не е определяща за успеха или неуспеха на управлението, защото, както се видя при предишното управление на Борисов, фактът, че и двамата коалиционни партньори принадлежаха към семейството на Европейската народна партия, не предотврати техния провал.
Председателят на Българската академия на науките (БАН) Евелина Славчева се срещна с посланика на Франция в България Жоел Мейер. Разговорът в Академията е била посветен на подготовката за съвместното отбелязване на 60-годишнината от подписването..
В петък минималните температури ще бъдат между минус 7 и минус 2°, в София - около минус 3°. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на..
Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се посочва, че един от поводите за приема е освещаването на новия български храм в Лондон в края на..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от..