Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формирането на новото правителство навлезе във финалната си права

БНР Новини
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателите на „Обединени патриоти” Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров подписаха коалиционно споразумение.
Снимка: БТА

Месец след предсрочните парламентарни избори може да се каже, че формирането на новото коалиционно правителство на България е въпрос на дни. След като вчера ГЕРБ и коалицията "Обединени патриоти" подписаха коалиционното си споразумение, кандидатът на победилата на изборите партия Бойко Борисов вече има мандат за съставяне на третия си пореден кабинет и трябва да представи състава му в срок до една седмица.

Имената на министри още не се знаят, но структурата на бъдещото правителство и правилата за взимане на решения в него са строго разписани в коалиционното споразумение. Кабинетът „Борисов 3“ ще има четирима вицепремиери и 17 министри, а за разлика от друг път разпределението на постовете между коалиционните партньори няма да се извърши по предварително фиксирани партийни квоти, а членове на правителството ще може да бъдат и лица, които не принадлежат към управляващите формации. Важна особеност на новата коалиция ще е, че основните политически решения на правителството й ще се вземат с консенсус от коалиционен съвет, съставен от по трима представители на ГЕРБ и Обединените патриоти. Подобен съвет, но се с печална слава, имаше някогашната тройна коалиция на БСП, ДПС и НДСВ, в който решенията се взимаха от лидерите на тези три формации. За разлика от тогава, на този етап критики към подобно взимане на решения в предстоящата коалицията няма, вероятно защото с изискването на консенсус се елиминира рискът от диктат на големия коалиционен партньор ГЕРБ.

Предвидена е и мярка за превенция на диктат на равнище на министерства, чрез въвеждането на норма, според която един от заместниците на министъра трябва задължително да посочен от  съответния друг коалиционен партньор.

Коалиционният кабинет има косвени уверения, че по определени въпроси ще може да разчита на подкрепа също от Движението за права и свободи и от партия „Воля“ на бизнесмена Веселин Марешки. На подобно „плаващо мнозинство“ в парламента премиерът Борисов разчиташе и при миналия си мандат, така че има опит в това отношение. Единствен категоричен опонент на коалицията ще е коалиция „БСП за България“, но и тя даде да се разбере, че ще се въздържа от радикални действия срещу управлението докато не приключи българското председателство на ЕС, или до средата на идната година. Непосредственото бъдеще на новото коалиционно управление на страната при тези обстоятелство изглежда безпроблемно. Обявяването на състава на правителството се очаква на 3 май.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Франция ще отбележат 60-годишнината на своето акедемично сътрудничество

Председателят на Българската академия на науките (БАН) Евелина Славчева се срещна с посланика на Франция в България Жоел Мейер. Разговорът в Академията е била посветен на подготовката за съвместното отбелязване на 60-годишнината от подписването..

публикувано на 07.02.25 в 12:27

Очаква ни зимно слънце в края на седмицата, по морето ще има силно вълнение

В петък  минималните температури ще бъдат между минус 7 и минус 2°, в София - около минус 3°. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на..

публикувано на 06.02.25 в 18:30

Българският патриарх Даниил се срещна с външния министър Георг Георгиев

Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се посочва, че един от поводите за приема е освещаването на новия български храм в Лондон в края на..

публикувано на 06.02.25 в 18:11