Втора седмица българската общественост следи с недоумение скандал, породен от среща между главния прокурор Сотир Цацаров и бизнесмена от газовия бранш Сашо Дончев, състояла се в офиса на друг крупен бизнесмен – Георги Гергов, който е и член на ръководството на БСП. Според Дончев Цацаров му отправил заплахи и задавал недопустими въпроси за притежавания и издаван от него в-к „Сега“, но според прокурора това не е така. Президентът Радев и служебният премиер Герджиков отказаха да коментират случая, поради неяснотата на фактите около него. В обществото обаче надделя тезата, че е нередно главният обвинител в държавата да обсъжда въпроси с бизнесмен извън служебния си кабинет, при това с посредничество на друг, и поради това БСП се дистанцира от Гергов. Според лидера на социалистите Корнелия Нинова, цяла партия не може да носи отговорност за личните действия на един свой член и поставен под силен натиск Гергов подаде оставка от изпълнителното бюро на БСП. Това обаче предизвика в партията вътрешни сътресения и опълчване на структурите й в Пловдив срещу централното ръководство. Опасност в казуса съзря и спечелилата изборите партия ГЕРБ, чийто лидер Бойко Борисов допусна, че главният прокурор е „попаднал в капана на червени олигарси”. От Гергов се дистанцира и партия ГЕРБ, като разпореди на владените от нея общини на Пловдив и Варна да се освободят от акциите си в Пловдивския панаир, в който бизнесменът социалист е мажоритарен собственик. От това последва смут и в редиците на ГЕРБ, защото държавният дял от 49% в панаира беше прехвърлен на общините в Пловдив и Варна с решение на правителството на самата ГЕРБ преди по-малко от година. Скандалът предизвика агресивна дискусия с брутални лични нападки във Висшия съдебен съвет, който в крайна сметка се произнесе в полза на главния прокурор и отказа да го проверява заради срещата му с бизнесмените Дончев и Гергов, защото била част от личния му живот и по никакъв начин не предизвиквала притеснения. Главният прокурор отказа да отговаря пред магистратите защо изобщо е трябвало да има среща с Дончев, тъй като скандалът бил по чужд сценарий, в който той не участва. Последните развития показват, че вместо да се изясни, казусът се заплита. Така вероятно всичко загатнато в хода на скандала ще си остане в сферата на съмненията и не институциите, а всеки гражданин сам ще съди дали е вярно, че той е предизвикан от олигархията, или всъщност нищо не се е случило, и двете най-големи партии в страната и висшите магистрати излишно са се притеснили.
По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..
Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи Link 22 за новите български военни кораби. Сделката за над 1,35 млн. евро влиза за одобрение в парламента при неприет бюджет за 2025 г. Министърът на отбраната увери, че пари за..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
"България днес" на 10 февруари е подвластна на теми с продължение. Отново ще говорим за българското малцинство в съседна Р. Сърбия и за етикета "шопска..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..