В политическата практика на България от години насам е традиция всеки нов външен министър да прави първото си посещение извън страната в Брюксел. Така постъпи и Екатерина Захариева, която на 15 и 16 май разговаря с председателя на Европейския съвет Доналд Туск, с дипломат №1 на ЕС Федерика Могерини, с първия зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс и с еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан. Състоя се и среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Така в рамките на само едно посещение външният министър установи първи контакти с основните ръководители на ЕС и НАТО, към чиято дейност отговорностите му в новото правителство имат отношение.
Очевидно е, че основна цел на разговорите на външния министър беше да потвърди, че в европейската и евроатлантическата политика на кабинета „Борисов 3“ ще има приемственост. Приемствеността е нещо, което задграничните партньори ценят и не случайно председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази задоволство, че ще продължи да работи с новото правителство на Бойко Борисов както е работил и с предишното. Приемственост излъчиха и разговорите на министър Захариева с върховния представител за външната политика и политиката на сигурност Федерика Могерини по въпроси от международния дневен ред, включително и по отношение на ситуацията в Украйна и Македония. Българският външен министър повтори познатата вече позиция на София, че ЕС трябва да излъчва единни послания по външнополитическите въпроси. За единен подход на ЕС Захариева се изказа и на заседанието на Съвета „Общи въпроси“ по въпросите на миграция, сигурност и отбрана, работни места, растеж и конкурентоспособност. Колкото до миграционните процеси, София продължава да смята, че ЕС трябва да следи едновременно развитието на ситуацията и през Централното, и през Източното Средиземноморие, както и да реформира Общата европейска система за убежище по начин, който да гарантира споделяне на солидарността и отговорността между всичките държави-членки.
По отношение на общата европейска отбрана, на заседание на Съвета по външна политика и сигурност Екатерина Захариева изложи тезата, че тя няма да е важна като някакво повторение на политиката на НАТО, а като начин за подобряване на отбранителните способности на ЕС и изрази очакване, че скоро ще се постигне съгласие по създаването на общи органи на европейската отбрана.
Сигурността зае централно място в разговора на новия външен министър с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Захариева потвърди, а Столтенберг приветства обявените от България намерения за увеличаване на инвестициите в отбраната до 2% от брутния вътрешен продукт. Потвърден бе и взаимният интерес по въпросите на сигурността в Черноморския регион, сътрудничеството в борбата с тероризма и координацията между НАТО и ЕС.
Посланията за приемственост в отношенията с ЕС и НАТО наскоро в Брюксел остави след встъпването си в длъжност и президентът на България Румен Радев. Уверенията на министър Екатерина Захариева, изказани вчера и онзи ден пред събеседниците й в белгийската столица, са наред с друго и потвърждение, че по въпросите на европейската и евроатлантическата политика в България има институционален консенсус.
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
През нощта в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Сутрешните температури в повечето райони ще бъдат между 0° и 5°, в София – около 1°. В понеделник вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера. Призивът е по примера на бойкота на хранителните вериги в Хърватия, последвал и в други балкански..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад..