Тази година с грамота за най-предприемчив проект в Националния конкурс за Европейска награда за млади фермери беше удостоен 33 годишният Денис Дурал от силистренското село Брадвари. Със 120-те си кошера, с които развива биопчеларство и двата декара земя, на която отглежда шафран, той успя да изпревари много фермери с по-големи и мащабни стопанства.
Намираме го в пчелина му, насред акациевата гора на родното му село, да вади мед. След събрания акациев и липов мед, сега е ред на слънчогледовия. Не скрива задоволството си, особено след миналогодишната, лоша за българските пчелари, реколта.
Защо се насочихте към биопчеларството?
Според мен това е бъдещето – отговоря Денис и пояснява. – За мен не съществуваше друга дилема. Ако ще е пчеларство, то трябва да е био. Същото се отнася и до шафрановия минзухар, който произвеждам. Той също е био, луковиците притежават френски сертификат. Получения шафран продавам на френския си доставчик. Като човек, който разбира от сортове, предпочитам винаги органичните храни. Оттам дойде и желанието ми за развиване на биопчеларство и биопроизводство.
Младият добруджанец обикаля широкия свят, работи дълго време в Англия и Германия, опитва късмета си в различни области, но носталгията го връща в родното Брадвари. От 2014 година се занимава с биопчеларство, а от 2015 година с производство на шафран.
На въпроса как и къде продава произведения мед, Денис Дурал отговаря:
До миналата година не притежавах сертификат за производство на органичен мед. Сега произведеният от мен пчелен мед получи одобрение в Англия. Благодарение на това признание, вече имам подписани договори с големи европейски фирми за продажба на биологичния мед на европейските пазари.
Денис Дурал е агроинженер по професия, но откъде идва любовта му към пчелите? Отворът на този въпрос няма как да не ни изненада:
Аз много обичам историята. Когато се съберем с приятелите, си говорим за история, обсъждаме, спорим и анализираме. А за мен пчелите са една „жива история” – начинът на живот и работата им. Целият живот в един кошер се върти и се гради около пчелата майка или т. нар. пчела кралица. Ето защо те ме изумяват с цялата организация на пчелното семейство, а аз не спирам да ги изучавам. За мен пчелите са чудо.
Затова хората, които искат да се занимават с пчеларство само заради парите и лесните доходи, според Денис Дурал, няма как да успеят, без да вложат и нещо от себе си:
В основата на пчеларството трябва да стои любовта към пчелите. Чак след това може да се мисли за пари. Ако се захващате с пчеларство с мисълта, че тук има пари, и то лесни пари, то тази работа няма как да продължи.
Снимки: личен архив
Председателят на Българската академия на науките (БАН) Евелина Славчева се срещна с посланика на Франция в България Жоел Мейер. Разговорът в Академията е била посветен на подготовката за съвместното отбелязване на 60-годишнината от подписването..
В петък минималните температури ще бъдат между минус 7 и минус 2°, в София - около минус 3°. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на..
Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се посочва, че един от поводите за приема е освещаването на новия български храм в Лондон в края на..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..