В най-прогресиращото българско училище класните стаи са отворени и през ваканциите, учениците не хукват през глава, щом чуят последния училищен звънец, а пристъпват към любимите си занимания, родителите стоят наблизо, готови да се притекат на помощ. Най-прогресиращото училище за 2017 г. се намира в бургаския квартал “Горно Езерово” и всяко утро на чиновете му прилежно сядат 480 ромски деца.
Основното училище “Васил Левски” в Бургас се радва на неедна награда, но най-скъпа му е може би последната – за най-проспериращо училище. Призът е за най-голям прогрес на матурите след седми клас и благодарение на него ще бъде оборудвана виртуална класна стая с достъп до богата образователна информация.
Въпреки че всички ученици са от малцинствата, те редовно ходят на училище. Учителите често посещават ромското гето в квартала и в пряк контакт успяват да придумат родителите да образоват своите деца.
Незаинтересоваността е твърде голяма сред малцинствените групи, но има решение в това отношение – най-вече извънкласните занимателни предмети – казва директорката. – Затова проучваме какви интереси имат децата и им даваме възможност да избират. Училището е с чудесна материална база, даже в момента строим пристройка с топла връзка и физкултурен салон. По принцип, когато има подходяща сграда, подкрепена от интерактивни методи за работа, децата проявяват заинтересованост. Всяка класна стая сме оборудвали с мултимедиен проектор, лаптоп за учителя и интерактивна дъска. Навсякъде в училището има WiFi, колегите от години работят с електронните учебници на издателствата и те наистина са атрактивни. За децата пък е много интересно да чуят звука, да видят движещите се герои – те самите участват, а не са само наблюдатели. Дори петгодишните деца боравят с интерактивната писалка и успяват да оцветяват и да откриват елементите според задачата. В иновативните паралелки в първи клас, които стартираха от тази учебна година, смятаме да въведем и обучение чрез таблети.
Венелина Андреева твърди, че съвременните методи на обучение постига с бюджетни средства, работи и по много проекти, които обаче не винаги са финансирани. Освен доброто управление на средствата, общуването – с училищата в цялата страна, за да не остават проблемите само на местно ниво, но и с родителите, е от съществено значение за успеха на училището.
Една добра комуникация с родителите дава много положителни резултати – убедена е Венелина Андреева. – Когато ги успокоиш, за да не бъдат агресивни и да не обвиняват училището за всеки неуспех на своето дете, те са склонни да ти повярват и тогава гарантират своето доверие и подпомагат дейността. Във всеки клас може да се работи с определена група от родители в полза на училището. Ние искаме те да бъдат включени в заниманията на учениците – особено в общоучилищните инициативи, тържествата. В тях родителите не са ни необходими само като зрители, а ги използваме като активни участници и те се справят успешно.
След като завършат седми клас, голяма част от учениците в ОУ “Васил Левски” продължават своето образование – предимно в професионалните гимназии. Голямата болка на директорката обаче са момичетата, които се омъжват твърде рано и спират да ходят на училище. И все пак, тя се надява постепенно да успее да промени начина на мислене в ромската общност по този въпрос.
Но в никакъв случай не трябва да опитваме да ги направим по-различни, а да запазим културните им обичаи и да не се конфронтираме на етническа основа. Мисля, че макар и много трудно, има промяна в това отношение.
Снимки: личен архив
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на "България днес", в което прехвърляме мост между религиозното знание и народните вярвания, обреди и..
В събота над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури ще са между минус 6 и..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на създаденото току-що правителство. Други 21,4% я приемат, но не твърдо. 16,5% по-скоро не приемат формулата, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите се затрудняват да отговорят. Така..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..