В София се проведе Национален бизнес форум на тема „Предизвикателства и възможности пред бизнеса по време на българското председателство на ЕС“. Негов домакин бе Сдружение за подпомагане на малкия и среден бизнес- Обединени бизнес клубове, подкрепен от Българската агенция за инвестиции и Агенцията за насърчаване на малки и средни предприятия. Представители на българския бизнес изложиха проблемите, които срещат при работата си с институциите, както и при кандидатстване за финансиране по различни европейски проекти. Според тях, достъпът до европейските пазари, както и до такива от трети страни, е от изключително значение за бизнеса. Нужни са и спешни мерки за набиране на квалифицирани кадри, които бързо да се адаптират към условията и средата за работа и да допринасят за икономическия растеж. Предстоящото председателство ще даде възможност на родните предприятия да открият нови партньори, да разширят производствата си и да ги модернизират. Това ще осигури нови работни места. Затова правителството работи за улесняване на достъпа на стартиращите компании до европейския единен пазар, намаляване на административната тежест, изтъкна в приветствието си към участниците във форума министърът на икономиката Емил Караниколов. Поздравителен адрес до участниците в дискусията бе изпратен от президента Румен Радев.
Сред гостите на конференцията бе и заместник министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Моника Панайотова, която използва възможността да представи приоритетите на страната ни по време на ротационното председателство. България ще бъде медиатор за сближаване на позициите, както между държавите-членки, така и при комуникацията им с институциите и вземането на решения на европейско ниво. Страната ни ще помогне и за създаването на нормативна и политическа рамка, която да обезпечи сигурността и благосъстоянието на европейските граждани. Освен това:
Българското председателство ще се фокусира върху четири основни приоритета. На първо място, това е дебатът за бъдещето на Европа и младите хора с акцент върху икономическия растеж и социалното сближаване, следван от дебата за европейската перспектива и свързаността на Западните Балкани. На трето място е сигурността и стабилността в силна и единна Европа, а на четвърто място са цифровата икономика и уменията на бъдещето. Визията на българското председателство през 2018 година ще бъде за конкурентен, енергийно-ефективен и независим иновативен съюз, който залага най-високи стандарти в сферата на заетостта и политиките за растеж и, не на последно място - съюз, който продължава да бъде източник на вдъхновение на световната сцена и за нашите съседи от Западните Балкани.
Панайотова допълни, че страната ни ще има ключова роля във финализирането на работата по приоритета за единния цифров пазар. Това е една от задачите на естонското председателство в момента, която ще трябва да довършим. Амбицията е той да заработи до края на 2018 година.
Целите на българското председателство вече са очертани и съобщени неведнъж. Сега страната ни е изправена пред по-трудната задача - да ги изпълни. Неслучайно думите „Съединението прави силата“, изписани върху сградата на Народното събрание, бяха избрани и за девиз на европредседателството. Те са отражение на историята на държавността у нас. Това не е просто един призив, а задължение пред всички онези, които са се борили България да е страната, която познаваме днес. Затова е важно да се постараем, въпреки трудностите, които ни предстоят начело на ЕС, мандатът ни да бъде запомнен като успешен и оставил трайна следа на европейската политическа сцена.
“Надяваме се до края на следващата седмица да приключи изчислението и резултатите от него да бъдат предадени на Конституционния съд.” Това заяви пред БНТ зам.-председателят на Централната избирателна комисия Росица Матева по повод определението на..
Броят на пенсионерите през януари т.г. е нараснал с 15 630 души или 0,8% в сравнение с първия месец на предходната година, информират от Националния осигурителен институт. Над 2 млн. души живеят от пенсия, чиято средна стойност е 929 лв. – със 103 лв...
Външното ни министерство призова българските граждани да избягват пътуване до Гърция заради планирана национална стачка днес в страната. От ведомството съветват хората да проверяват обстановката в южната ни съседка и актуалността на разписанията..
Днес от 16:00 часа в Галерията на открито в Градската градина на София се открива документалната изложба "Възкресение на Свободата". Изложбата е посветена..
Няма да има ново броене на бюлетините от последните парламентарни избори от октомври 2024 г. Централната избирателна комисия се събра днес на заседание,..
В брой 40 на предаването ви предлагаме : Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език във Франция – интервю с Янета Димитрова,..