Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управлението е без проблеми – вляво тактически маневри, вдясно пак опит за обединение

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В края на миналата седмица БСП предупреди ултимативно, че няма да участва в пленарни заседания на парламента, освен ако не са за гласуване оставката на неговия председател Димитър Главчев, за държавния бюджет и за искането за вот на недоверие към правителството. След като Главчев сам подаде оставка и тя бе приета бързо дори от управляващите, БСП се видя изправена пред необходимост да актуализира позициите си на противостоене.

На равнище Национален съвет в събота социалистите решиха лидерът им Корнелия Нинова да гласува „за“ предложението на ГЕРБ за промени в конституцията, чрез които да отпадне давността за престъпления в приватизацията, но същевременно парламентарната им група да гласува „против“ отпадането. Така БСП искала да демонстрира, от една страна, че не се бои от упреците за участие на Нинова в нечисти приватизационни сделки, а от друга – да зачете становището на своите юристи, че предложението на ГЕРБ е противоконституционно. Тази тактическата маневра е толкова витиевата, че предизвика отрицателни реакции в самата БСП, а опозиционните кръгове в нея заговориха за отслабване на позициите на партийния лидер.

От искането на вот на недоверие социалистите не се отказват и ще го внесат заедно с ДПС след дебатите за държавния бюджет. Каузата за вота обаче избледня, след като стана ясно, че БСП го иска, мотивирана от желание за противопоставяне на ГЕРБ, ДПС – от желание да отстрани от властта Обединените патриоти, а партия „Воля“ се отказа от първоначалните си намерения да подкрепи вота.

Междувременно, в събота четири десни извънпарламентарни формации обявиха инициатива, наречена „Български манифест за Европа“, в желание да запълнят липсата на ясни приоритети и визия за утвърждаване на страната като съвременна европейска държава. Осем месеца след провала на идеята за съвместно явяване на парламентарните избори, сега ДСБ/Нова република, "Да, България", "Зелените" и ДЕОС правят ново усилие за обединени действия. Но вследствие от несполуката на предишния си опит, днес „автентичното дясно“ е извън парламента и дори новото му усилие за обединяване да успее, плодове от него ще се видят не сега, а много по-късно – евентуално на следващите избори. Дотогава кабинетът „Борисов 3“ ще продължи да управлява необезпокояван от опозицията и следващите му големи изпитания няма да са нито приемането на новия държавен бюджет, нито искането за вот на недоверие, а българското председателство на Съвета на ЕС от 1 януари догодина.

На фона на последните политически напрежения в България е любопитно да отбележим, че за успешното провеждане на председателството предварителна подкрепа досега нееднократно са обещали всички политически сили в парламента. Последно уверение за такава подкрепа даде само преди две седмици заместник-председателят на БСП Деница Златева, заявявайки пред БНР, че председателството на Съвета на ЕС не е отговорност само на партиите, които са на власт и, след като декларира своята подкрепа за неговото успешното провеждане, с действията си до момента БСП доказва, че темата е надпартийна и национална. Дали наистина е така?



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На Ивановден ще е топло

Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..

публикувано на 06.01.25 в 18:10

Българи из цялата страна вадиха кръста на Богоявление

На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..

публикувано на 06.01.25 в 17:40

Търси се думата, описваща 2024 година за българите

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..

публикувано на 06.01.25 в 11:18