Протестите и контрапротестите във връзка с намеренията за строителство на втори лифт в Банско вчера не само продължиха, но се разшириха и политизираха. Седмица, след като правителството прие промени в плана за управление на НП „Пирин“ в десет града, включително и отдалечени от проблемната зона, се проведоха акции в защита на Пирин. Според протестиращите природозащитници промените дават възможност да бъдат застроени 48 на сто от територията на парка. Министърът на околната среда Нено Димов твърди, че ще бъдат застроени само 2,6 процента, и става дума изключително за спортна инфраструктура.
Разширяването на протестите им придаде по-убедителен национален характер, а съдържанието на исканията още повече се политизира. Недоволните настояха за „законност в България“, а пет извънпарламентарни партии поискаха министърът на околната среда Нено Димов да подаде оставка. В съвместно изявление "Демократи за силна България”, "Да, България”, "Зелените", БЗНС и ДЕОС определиха промените в плана за управление на парк "Пирин“ като политическо изнудване и предупредиха, че те няма да доведат до обещаното бързо изграждане на втори лифт в Банско, а бързо ще ескалират от планове за нови писти и съоръжения до изсичане и ерозия на хиляди декари вековни гори и до бум на ново строителство не само в Банско, но и в цялата Пирин планина.
Вицепремиерът Валери Симеонов обвини протестиращите, че търсят електорални дивиденти. "Демократи за силна България”, "Да, България”, "Зелените", БЗНС и ДЕОС имат незначителна електорална тежест, но каузата, която в случая ги обединява, има доста симпатизанти в обществото и наистина е в състояние да покачи тяхната популярност.
С много застъпници в обществото обаче разполага и тезата на управляващите, че между опазването на околната среда и икономическото развитие трябва има баланс. С това разбиране, едновременно с протестите срещу намеренията н правителството, защитници на изграждането на втори лифт в Банско проведоха контрадемонстрация, блокирайки международния път край Симитли за около час и половина. Сред транспарантите се видя и призив "Вън зелените паразити от България“, а заради ожесточеното противостоене десетки патрули охраняваха протестните действия, за да предотвратят инциденти.
Ожесточението между протестиращи и контрапротестиращи се пренесе и на страниците на печата. До къде е стигнал градусът на напрежение красноречиво личи на днешните страниците на вестник „Труд“, където известният издател и журналист Петьо Блъсков предупреждава, че протестът тази седмица не е срещу развитието на зимния туризъм, нито пък за опазване на природата в Пирин, а срещу България. И предупреждава, че вече пет години шайка метежници саботират всяка национална инициатива.
Очевидно е, че при такава острота на противостоене не може и да се говори за желания от управляващите баланс между опазването на околната среда и икономическото развитие. На този фон възниква въпросът до кога ще продължи да е така.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..