Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екопротестите в България не спират и се политизират

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Протестите и контрапротестите във връзка с намеренията за строителство на втори лифт в Банско вчера не само продължиха, но се разшириха и политизираха. Седмица, след като правителството прие промени в плана за управление на НП „Пирин“ в десет града, включително и отдалечени от проблемната зона, се проведоха акции в защита на Пирин. Според протестиращите природозащитници промените дават възможност да бъдат  застроени 48 на сто от територията на парка. Министърът на околната среда Нено Димов твърди, че ще бъдат застроени само 2,6 процента, и става дума изключително за спортна инфраструктура.

Разширяването на протестите им придаде по-убедителен национален характер, а съдържанието на исканията още повече се политизира. Недоволните настояха за „законност в България“, а пет извънпарламентарни партии поискаха министърът на околната среда Нено Димов да подаде оставка. В съвместно изявление "Демократи за силна България”, "Да, България”, "Зелените", БЗНС и ДЕОС определиха промените в плана за управление на парк "Пирин“ като политическо изнудване и предупредиха, че те няма да доведат до обещаното бързо изграждане на втори лифт в Банско, а бързо ще ескалират от планове за нови писти и съоръжения до изсичане и ерозия на хиляди декари вековни гори и до бум на ново строителство не само в Банско, но и в цялата Пирин планина.

Вицепремиерът Валери Симеонов обвини протестиращите, че търсят електорални дивиденти. "Демократи за силна България”, "Да, България”, "Зелените", БЗНС и ДЕОС имат незначителна електорална тежест, но каузата, която в случая ги обединява, има доста симпатизанти в обществото и наистина е в състояние да покачи тяхната популярност.

С много застъпници в обществото обаче разполага и тезата на управляващите, че между опазването на околната среда и икономическото развитие трябва има баланс. С това разбиране, едновременно с протестите срещу намеренията н правителството, защитници на изграждането на втори лифт в Банско проведоха контрадемонстрация, блокирайки международния път край Симитли за около час и половина. Сред транспарантите се видя и призив "Вън зелените паразити от България“, а заради ожесточеното противостоене десетки патрули охраняваха протестните действия, за да предотвратят инциденти.

Ожесточението между протестиращи и контрапротестиращи се пренесе и на страниците на печата. До къде е стигнал градусът на напрежение красноречиво личи на днешните страниците на вестник „Труд“, където известният издател и журналист Петьо Блъсков предупреждава, че протестът тази седмица не е срещу развитието на зимния туризъм, нито пък за опазване на природата в Пирин, а срещу България. И предупреждава, че вече пет години шайка метежници саботират всяка национална инициатива.

Очевидно е, че при такава острота на противостоене не може и да се говори за желания от управляващите баланс между опазването на околната среда и икономическото развитие. На този фон възниква въпросът до кога ще продължи да е така.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25