В интервю за БТА вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева заявява, че на фона на Брекзит и евроскептицизма, следващите председателства на ЕС, включително и българското, което утре се открива официално в София, трябва да върнат вярата в европейската идея. Това може да се случи само чрез диалог, който да включва и тези, които са загубили вярата си в обединена Европа. Ние трябва да зададем тона и да започнем да се изслушваме, категорична е министър Захариева.
Запитана каква е била 2017-а за България във външнополитически план, министър Захариева определя изминалата година като много интензивна и успешна. В началото на 2017 година на Запад разширяването на ЕС не беше много популярно, но след като поставихме сред своите приоритети Западните Балкани, те станаха обща кауза за цяла Европа и за тях говорят Юнкер, Могерини, редица европейски лидери. Това е голям успех, защото е един от малкото случаи, в които въпросите от национално значение за България се разглеждат като обща дискусия на ниво Европейски съюз, отбелязва Захариева.
Като най-голяма трудност през 2017 година външният министър посочва преговорите за финализиране на договора за приятелство с Република Македония. От двете страни на масата седяха приятели, които бяха решени веднъж завинаги да отворят нова страница в отношенията между двете държави. И тя вече е факт - в Република Македония за първи път се проведоха избори, на които тези, които водеха антибългарска кампания, загубиха драматично, казва тя.
Западните Балкани трябва да бъдат интегрирани в европейската общност. Страните от региона показват, че имат голямо желание за това, а ние трябва да покажем, че тяхното приемане в ЕС е важно и за всички останали. Естествено, след като си свършат работата. Всяка една от шестте държави е на различен етап, но трябва да получи оценка на базата на собствените си заслуги, подчертава Захаиева.
На въпроса дали са реалистични надеждите за приемане на България в Шенген до края на нейното ротационно председателство, външният министър отговаря, че не е убедена дали това ще се случи до края на председателството, но до края на годината би трябвало да стане. Очаква тази година Шенген да падне за въздушните и морските граници и така българските граждани вече да бъдат проверявани само по единствената шенгенска граница с Гърция. Още има държави, които смятат, че мястото на България и Румъния не е в Шенген, но през последните гласувания в Европейския парламент скептиците намаляват. Европейската комисия отдавна смята, че те трябва да бъдат приети за членове, а вече и почти всички големи групи от Европейския парламент смятат така, добавя в интервюто си за БТА българският външен министър Екатерина Захариева.
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...
Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..
Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..