Въпреки сложната вътрешнополитическа ситуация в Германия около съставянето на новата управляваща коалиция, в събота федералният канцлер Ангела Меркел посети България, за да се информира от първа ръка за намеренията на Българското председателство на ЕС. На другия ден – неделя, германските социалдемократи решиха да подкрепят провеждането на преговори за широка управленска коалиция, и ако някой е имал опасения, че изказаната от Меркел подкрепа за българското председателство е можела да бъде осуетена от неблагоприятно развитие на нещата в Германия, основания за такива сега няма.
В петък подкрепа за българското председателството заяви при посещение в София и френският министър по европейските въпроси Натали Лоазо. Докато в Париж се водеха разговори между канцлера Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон,в София министър Лоазо отбелязваше, че в приоритетите на българското председателство за един по-сигурен, по-стабилен и по-солидарен съюз отекват предложенията на Франция за суверенна, единна и демократична Европа.
Какво може да означава на практика заявената от двете големи сили в ЕС подкрепа за българското председателство?
Публикациите от последните седмици за шокираща корупция по високите етажи на властта в България, крайна бедност, нарушаване на екологичните норми и т.н., очевидно не бяха произвели върху високите гости от Германия и Франция впечатление, което да ги възпре да признават за легитимен партньор действащото управление в София.
И в изявленията от германска, и в изявленията от френска страна, пролича явна подкрепа за основните приоритети за председателство – такива, каквито по различни поводи и на различни нива бяха резюмирани още през декември м.г. Според обявеното, председателството ще работи основно за повече работни места, растеж и конкурентоспособност, за един ЕС, който да защитава всички свои граждани; за енергиен съюз с насочена към бъдещето политика в областта на климата; и за съюз на свободата, сигурността и правосъдието.
Но Меркел приветства не само основните приоритети, а и допълнителната инициатива на премиера Борисов за среща на ЕК с президента на Турция Реджеп Ердоган, с оглед нормализиране на отношенията между ЕС и най-големия съсед на България. Като изрази благодарност за усилията, които България полага за охрана на външните граници на ЕС, Меркел подсказа, че Българското председателство би могло да разчита на германска подкрепа и за една по-твърда политика спрямо миграцията. За такава премиерът Борисов пледира отдавна, но не винаги е срещал достатъчно разбиране и подкрепа. Със солидарност от германска страна ще се ползват и намеренията на председателството за ускоряване на интеграцията на Западните Балкани. Подкрепените от Берлин намерения на ЕС да финансира изграждането на магистрали, жп линии и пристанищата на Балканите, Борисов определи като ценен принос към свързаността, развитието на туризма и движението на стоки в региона.
Виждането на Париж, че в приоритетите на българското председателство има отзвук на негови предложения, вероятно предполага подкрепа за всяко усилие на председателството да се придаде нова динамика на европейския проект. Съвпадащи позиции в тази посока между двете страни има, особено що касае реформите на трудовия пазар, политиката за европейска отбрана и военната индустрия, както и реформата в европейската политика за убежище.
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г. броят на получилите българско гражданство надхвърля 16 000 – броят им достига този от пандемичната..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..