Задължителната наборна служба в България отпадна напълно от 1 януари 2008 г., когато Парламентът прие промените в Закона за отбраната и въоръжените сили и от тази дата армията стана изцяло професионална. От тогава започнаха и полемиките за състоянието на Българската армия и проблема със системния недостиг на военни кадри.
Недостатъчното финансиране на армията през последните години доведе до недостиг на военнослужещи от порядъка между 25 и 30% от необходимите кадри в отбраната и въоръжените сили. Начална заплата от около 650-700 лева за професионален войник не предизвиква интерес у младите българи. Правителството се зае сериозно с този казус, като вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов излезе с предложение за въвеждане на доброволна служба за младите хора в България. Той е категоричен, че не се е отказал от намеренията си за връщане на казармата, а въвеждането на доброволната служба би било първа крачка в това отношение. Според Каракачанов, незаетите места в системата на отбраната в национален мащаб са 5500, а за справяне с кадровия проблем са отделени 30 млн. лв. Министърът предлага въвеждането на швейцарската система, при която има кратко обучение на всички, в рамките на шест месеца, а след това те да влизат в резерв и да опресняват знанията и подготовката си, както и увеличаване на часовете по военното обучение в училищата:
Тези пет часа военно обучение в училищата съдържат само теоретично- исторически въпроси и не са достатъчни, за да добият младите хора реална представа какво е военната служба и какво е необходимо да знаят при военни конфликти, използване на огнестрелно оръжие, оказване на първа помощ и др. Според мен, часовете в училище по военно обучение трябва да се увеличат и да имат практическа насоченост. Военното обучение формира патриотизма у младежите. От новата учебна година ще разработваме пилотно този проект, особено в градовете, в които има военни училища или големи гарнизони с подготвени офицери, които ще могат да влязат в ролята на преподаватели.
Пред Радио България министър Каракачанов коментира идеята си за доброволна военна служба:
По отношение на наборната служба в обществото има дебат. На този етап е по-реалистично да предложим нещо, което го има и в програмата за управление на коалицията ГЕРБ- ПФ, а именно въвеждането й на доброволен принцип. Всички български граждани навършили 18 години, които имат желание, може да получат военно обучение в рамките от 6 до 9 месеца, след което да се връщат към нормалните си занимания.
Всички държави, в които задължителната наборна служба е отменена и съществува само професионална армия, имат проблеми с окомплектоването на личния си състав, категоричен е Красимир Каракачанов.– Този проблем няма как да бъде решен, ако не се върне задължителната наборна служба. Има много страни като нашите съседи от Балканите Гърция и Турция, в които задължителната служба продължава да функционира. Има други държави в Европа, като Австрия, в които също има задължителна казарма, а в Швеция и Финландия от миналата година върнаха наборната служба като задължителна – процес, който според Каракачанов е необратим.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт. В събота над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Преди обед в Източна България ще има значителна облачност и в крайните източни райони все още ще превалява дъжд,..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..