Българската столица София бе домакин на неформалното заседание на министрите на енергетиката от Европейския съюз. То бе част от календара на българското председателство на Съвета на ЕС и премина под наслов „Чиста енергия за всички европейци“. В рамките на форума бе разгледан изключително важният пакет досиета, посветени на чистата енергия, който включва директивите за енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Еврокомисарят по климат и енергетика Мигел Ариас Канете заяви, че след няколко години енергията, произвеждана от ВЕИ, ще бъде достатъчно устойчива и конкурентна на пазара, което ще направи електрическата енергияа много по-евтина. Той допълни, че са нужни по-строги регулации, свързани с вредните емисии, отделяни от въглищните централи. Те ще остават без държавна субсидия ако въглеродните им емисии, надвишават 250 грама на киловатчас. Ядрената енергия е ресурс, който няма проблем да бъде използван от държавите-членки, стига да бъде гарантирана безопасността на гражданите и страните да изпълняват стриктно задълженията си по директивата, свързана със съхраняването и унищожаването на ядрените отпадъци, заяви еврокомисарят.
През ноември пък се очаква да бъде представена европейската стратегия за декарбонизация в съюза до 2050 година.
Що се отнася до предизвикателствата, пред които са изправени Западните Балкани по пътя им към един либерален и диверсифициран енергиен пазар, еврокомисар Канете смята, че най-важният стълб на нашето сътрудничество трябва да бъде укрепената обща правна и институционална рамка, която ще бъде постигната само с продължаване на сближаването между законодателството на Западните Балкани и енергийното законодателство на Съюза. Тези цели няма да могат да бъдат постигнати, без да погледнем въздействието на енергийния преход на национално и регионално ниво. За да се наблюдава напредъкът, който се прави по отношение на енергийния съюз, е нужно създаването на силни структури за управление. С тяхна помощ ще вървим към една по-устойчива и сигурна европейска енергийна система.
По време на дискусията в София министрите обсъдиха и каква да бъде ролята оттук нататък на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори. Решението дали тя да запази своите компетенции, или да получи нови, трябва да бъде взето до края на юни.
На българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ е монтирана измервателна апаратура, която в продължение на два месеца събира ценни данни за слънчевата активност и връзката ѝ със земното магнитно поле. Проучванията се осъществяват в рамките на..
През нощта над по-голямата част от страната ще е предимно ясно. Временни увеличения на облачността ще има главно над западните райони. Ще е студено с минимални температури между минус 14° и минус 9° , на места в североизточните райони до минус 16°, за..
Чрез пост във "Фейсбук" от правителството категорично осъдиха поругаването на сградата на Европейската комисия в България. "Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са недопустими и противоречат на принципите на правовата..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се..