Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) към президента на републиката проведе в четвъртък, 19 април, продължително заседание по въпроси, които и преди това тази година беше обсъждал – модернизацията на армията и рисковете за България при актуалната международна обстановка. Заседанията на съвета са закрити, за тях обичайно съдим по изявления след приключването им. Изявленията този път показват, че дебатът е бил необичайно напрегнат и свидетелстват за остро политическо противостоене между ГЕРБ, от една страна, а от друга – президента Румен Радев и БСП.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов след заседанието упрекна президента, който е и главнокомандващ на въоръжените сили, че е представил предварителен проект за заключения на заседанието, който едва ли не предполагал предприемане на стъпки за излизане от ЕС и НАТО.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова репликира гневно, че Цветанов си е позволил да отправи отново обвинения, каквито вече са чувани от парламентарната трибуна и засягат не само президента, но и БСП. По думите на Нинова внушенията на Цветанов, че БСП или президентската институция работят за чужди интереси, са едва ли не обвинение в престъпление, за което той ще носи отговорност.
Президентството определи изявлението на Цветанов като манипулативно, но предпочете да не направи опровержение, а публикува пълен текст на първоначалното предложение за позиция на КСНС, направено от държавния главна Румен Радев, за да може обществото само да се убеди в това.
Прецедент на превръщане на Консултативния съвет по национална сигурност в място за политически конфронтации имаше и миналата година, когато на заседание за корупцията по високите етажи на властта не се явиха ключови представители на ГЕРБ, а лидерите на ДПС и партия „Воля“ напуснаха дебата предварително. Тогава се наложи повторно свикване на консултативния орган.
Но случилото се на заседанието вчера вероятно не бива много да драматизираме. Дебатите в КСНС са в крайна сметка консултативни, решенията му нямат задължителна сила и са обвързващи дотолкова, доколкото отразяват отношението на основните политически и държавни фактори към въпросите от съответния дневен ред. Решенията със задължителна сила по тези въпроси се взимат със споделена отговорност от други овластени за това държавни институции – парламента, изпълнителната власт и президента.
Премиерът Бойко Борисов, който е и председател на ГЕРБ, засега не коментира ситуацията от вчера. Косвено обаче, изразявайки становище по друг повод, Борисов многозначително заяви, че "България е ЕС, България е НАТО". В този дух ще се произнесе и оглавяваният от него Съвет по национална сигурност към Министерския съвет, където се взимат същински решения със задължителна и оперативна сила.
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...