Българи, румънци, молдовци и македонци ще приветстват пристигането на пролетта с „Балканска пролет в бяло и червено“. Празникът ще се състои в Милано на 24 февруари и е посветен на първи март - денят, когато закичваме любимите си хора с амулет за здраве, изработен от бели и червени конци. В България той се нарича „мартеница“, в Румъния и Молдова „марцишор“, а в Северна Македония „мартинки“. През 2017 година „мартеница“-та е вписана в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството, след колективна номинация от четирите държави – факт, който провокира балканските общности в Милано да организират общ празник.
На практика, в началото това бяха работилници за мартеници на Българското училище в Милано. След предложението за вписване на мартеницата като нематериално културно наследство на ЮНЕСКО, по идея на адв. Мария Ганчева – зам.-председател на нашия център, решихме да разширим тези лаборатории и към другите нации, които споделят тази традиция, каза Гергана Христова, председател на езиков и културен център “Тук България “ и българското неделно училище в Милано.
За трета поредна година балканският празник се организира в сътрудничество с итало-румънския културен център – Милано, молдовската асоциация „Ватра Неамулуй“ – Милано и македонската културна асоциация „Каменния мост“. Събитието ще премине под патронажа на Общината на Милано и генералните консулства на България, Румъния и Молдова в италианския град. Жури ще избере най-хубавите мартенички, изработени от деца с помощта на експерти от четирите културни асоциации и родителите от българското училище. Празникът ще завърши с лаборатория по български народни танци, под вещото ръководство на фолклорна група “Веселие”.
„Балканска пролет в бяло и червено“ е замислен като наситен със събития ден – ценен урок за нашите деца по солидарност и споделянe на общите културни ценности и традиции на балканските общности в Милано. Това е начинът, по който това наследство може да продължи да се предава от поколение на поколение, като свързва дълбоките корени с космополитното усещане за общност, казват организаторите.
Снимки: FB Centro linguistico e culturale Qui Bulgaria
В "България днес" започваме работната седмица с обобщение на археологическата 2024 година за България и артефактите, които я описват в специална експозиция "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024", показана в Националния исторически..
Във вторник , 4 фвруари, минималните температури ще бъдат между минус 3 и 2°, в София - около минус 2°. През деня студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. Главно в Рило-Родопската..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди цялостен анализ на нормативната уредба в областта на естетичната медицина. Паралелно с това започват и извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински услуги в сферата. До..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..