Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристигна вчера на посещение в България след участие в среща на инициативата Б9 в Словакия. На въпросната среща България бе представена от президента Румен Радев, а той от кулоарите й коментира, че някои текстове на предварително изготвената заключителна декларация са застрашавали реализацията на инфраструктурни проекти от национален интерес за България и е направил необходимото те да бъдат извадени от документа. Подробности Радев не съобщи, но вероятно проблемните текстове са били срещу реализирането на газовите проекти „Северен поток 2“ и „Турски поток“.
Часове преди визитата на Столтенберг в България да започне, от Словакия президентът призова правителството да „материализира“ предстоящата на 4 и 5 март визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в България, за да не стане тя заложник на чужди интереси. С този призив Румен Радев потвърди убеждението, че освен поотделно, двете посещения трябва да се разглеждат и във взаимната им връзка. Защо не и в контекста на предупреждението, което американският вицепрезидент Майк Пенс отправи наскоро на Мюнхенската конференция по сигурността, че САЩ няма безучастно да наблюдават как съюзници от НАТО купуват оръжия от техни противници, и няма да може да гарантират мира на Запад, ако тези съюзници зависят от Изтока.
Медиите в България отделят голямо внимание на изявленията на Радев. Една от тях отбеляза, че очевидно под „чужди“ на България интереси той разбира такива, които са чужди и на Русия. Но подобни позиции досега президентът е заемал и по други поводи, още от началото на своя мандат. В частност, по отношение на енергийните проекти, националните с руските интереси отъждествяваше и предшественикът му Георги Първанов. При това не само относно проекта „Южен поток“, станал по-късно „Турски поток“, но и по отношение на замразения от години насам проект за възобновяване на строителството на АЕЦ „Белене“. Противоположни позиции обаче отстояваше президентът Росен Плевнелиев, а по част от въпросите, с различни нюанси при различните си мандати, и самият премиер Бойко Борисов.
Още преди официалното начало на визитата на Столтенберг в София, работна вечеря на госта с премиера Бойко Борисов потвърди, че основни точки в отношенията на България с НАТО са общата работа в сигурността и отбраната, сделката за нови изтребители за ВВС, военният бюджет и ситуацията в Западните балкани и Черноморския регион. А като основни теми на посещението на Медведев са предизвестени сътрудничеството в енергетиката, икономиката и туризма. Каква е връзката между посещенията на руския премиер и тази на генералния секретар на НАТО ще бъде възможно да коментираме когато и двете приключат.
5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..
Украинският външен министър Андрий Сибига е провел телефонен разговор с българския си колега Георг Георгиев. Двамата са обсъдили стъпки за постигането на справедлив мир и начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество. Украинският първи дипломат..
16 страни от ЕС ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана. Сред тях е и България, предава БТА. Еврокомисията представи Бяла книга за бъдещето на европейската..
Само на 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия , Националният военноисторически музей предоставя възможност на своите гости да влязат..
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ..