София празнува 140-те години от обявяването си за столица в момент на мащабни ремонти в централната й част. Ремонтът напредва трудно и несигурно поради лошо планиране, недостатъчен професионализъм на строителните фирми, недостатъци на архитектурните проекти, неефективен контрол от страна на общината.
А иначе идеята е добра, централната част на града се нуждаеше от реновиране и адаптиране към условията на постоянно растящия град, надминаващ вече 1.5 млн. жители, и на все по-многобройния туристически поток. На теория проблеми не трябваше да има, още повече, че новите архитектурни и урбанистични решения бяха представени и одобрени не само от експертите, но и от представители на жителите на града. Става дума за една от най-централните търговски улици на града, носеща името на руския Граф Игнатиев и трамвайните линии по нея, за една също толкова централна, но по-спокойна улица където се намира домът на патриарха на българската литература Иван Вазов, за част от улицата, на която е вдъхващата респект сграда на министерството на Вътрешните работи – „6 септември“ и за три градинки „на пъпа на София“ – до прекрасния Военен клуб, емблематичната църква „Свети Седмочисленици“ и достолепната сграда на парламента.
Общата сума на ремонтите надхвърляше 10.5 милиона евро (почти изцяло европейски субсидии) и те започнаха през лятото на 2018 г. Предвидено беше да се подновят подземни комунални инфраструктури, настилките по тротоарите, релсите на трамваите, градинските мебели и озеленяването в трите градинки, и т. н. Но ремонтните работи още продължават и никой не може да каже кога ще приключат и колко в крайна сметка ще струват. Основната причина за неизвестния край са безкрайните „ремонти на ремонтите“, както горчиво се шегуват софиянци, при които се поправят допуснати грешки в качеството на работата и в използваните материали. Поставените каменни плочки в градинката на църквата не се харесаха на софиянци и фирмата-изпълнител на ремонта се видя принудена да ги замени.
Същото се получи и при предпазните съоръжения за пешеходците по трамвайните линии на „Граф Игнатиев“. Особено остри коментари и недоволство предизвика един черен гранитен монумент с водна стена на пл. „Гарибалди“, който за краткото си няколкодневно съществуване, преди да бъде скоростно премахнат, придоби незавидното прозвище „Гробът“.
Строително-ремонтните работи затрудниха не само живеещите в сърцето на града, но и бизнеса. В крайна сметка почти 70 процента от магазините по търговска улица „Граф Игнатиев“ фалираха и затвориха заради срив в броя на клиентите, нямащи достъп до тях. По тази причина търговците заведоха колективен иск към Столична община. Адвокатът им Ивана Мурджева обясни, че колективният иск е подходяща форма, чрез която хората заедно да защитят правата си и да поискат справедливо обезщетение за понесените щети от дълго проточилия се ремонт. Общинските служители не спират да уверяват, че следят всичко отблизо и че ако има закъснения или лошо свършена работа, ще последват сериозни глоби за фирмата изпълнител и дори може да не й се заплати уговорената сума. Засега доволни и радващи се на новия облик на сърцето на столицата почти няма.
Сагата с ремонта на централната градска част се случва на фона на задаващи се избори за местни власти и естествено възниква въпросът как ли ще се отразят строителните неблагополучия върху популярността и одобрението на столичани за общинските съветници и самия кмет Йорданка Фандъкова? Рано е да се каже, защото време до есента все още има и ремонтните дейности сигурно ще бъдат завършени дотогава. Оптимистите обещават, че в крайна сметка и с цената на много нерви, всичко ще завърши добре и идеалният център на София след ремонта ще изглежда по-привлекателен от всякога.
Снимки: БГНЕС
Деветнайсет души са задържани през тази нощ за притежание на наркотици при специализирана полицейска операция на територията на София, съобщиха от МВР. По време на проверката на 30 нощни заведения и на над 300 души са иззети канабис, екстази и над..
Заупокойна панихида за Архангелова задушница беше отслужена от патриарх Даниил във Военния музей-костница на софийските Централни гробища. В посланието си той заяви, че днес спомняме паметта на всички наши воини: “ Те са пример за всички нас и са..
В Генералното консулство във Валенсия днес е постъпил сигнал за още един български гражданин, който е в неизвестност след наводненията, съобщи БНТ. По случая се работи заедно с компетентните власти. Установена е връзка с четирима от търсените..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..