Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евроизбори 2019: Европейската тема реабилитирана към края на предизборната кампания

Снимка: БГНЕС

Пет дни преди изборите за депутати в Европейския парламент в България, които ще се проведат на 26 май, в изявленията на основни участници в кампанията долавяме връщане към европейските теми, засенчвани досега от вътрешнополитически.

В Източна България водачът на листата на ГЕРБ и СДС Мария Габриел многократно изтъкна, че сред най-важните цели са евродепутатите от тези две формации ще са повишаването на престижа на България в Европа и постигането на по-благоприятен бюджет за страната в новата Обща селскостопанска политика. Според Мария Габриел, опитът на ГЕРБ и СДС в ЕП ще даде на евродепутатите им предимството да не трябва тепърва да се учат как той функционира, а директно да започнат работа.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова се обяви за европейска минимална работна заплата, която да е 60% от средната, и за минимална европейска пенсия, с оглед на която да бъдат преизчислени всички пенсии в България. Относно приемането в Шенген, Нинова каза, че това зависи най-вече от действията на самата България и от ефективната ѝ борба с корупцията. Напомни също, че БСП е категорично е против санкциите срещу Русия.

Но остро противостоене между БСП и ГЕРБ има и по европейските теми. Нинова обвини управляващите за това, че техен представител е гласувал срещу кандидатурата на румънката Лаура Кьовеши за поста Главен европейски прокурор. ГЕРБ отвърна, че в Съвета на ЕС никога не е имало гласуване „за“ или „против“ Кьовеши, а твърдението, че България е гласувала „против“ кандидатурата ѝ, е фалшива новина.

Пет дни преди изборния ден водачът на листата на ВМРО – Българско национално движение Ангел Джамбазки помести във Фейсбук гневен коментар по повод протест на циганската общност в Бургас, негодуваща от спирания на водата заради неплатени сметки. Обявявайки пълна подкрепа за мярката, Джамбазки призова общината и полицията да свършат работата си като потушат този „безумен протест“, защото неспазването на закона трябва да води до санкции, а да протестираш срещу обществени норми е наглост.

Социологическата агенция „Маркетлинкс“ обяви данни от проучване, според което няколко дни преди изборите ГЕРБ има подкрепа от 29.6%, а БСП подкрепа от 27.5%. Подкрепата за ДПС е 6.9%, за ВМРО-БНД - 5.7%, за Демократична България - 4.7%, а за Воля 2.9%.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Социалистите определиха регистрацията на БПСЦ като тежък удар върху Православието в България

Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..

публикувано на 28.12.24 в 15:00

РИМ-София представя видео истории на знакови столични сгради

В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..

публикувано на 28.12.24 в 07:35
Катедрален храм ''Успение на Пресвета Богородица'', част от  Българска православна старостилна църква.

ВКС узакони Българската православна старостилна църква

Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..

публикувано на 28.12.24 в 01:30