Пет дни преди изборите за депутати в Европейския парламент в България, които ще се проведат на 26 май, в изявленията на основни участници в кампанията долавяме връщане към европейските теми, засенчвани досега от вътрешнополитически.
В Източна България водачът на листата на ГЕРБ и СДС Мария Габриел многократно изтъкна, че сред най-важните цели са евродепутатите от тези две формации ще са повишаването на престижа на България в Европа и постигането на по-благоприятен бюджет за страната в новата Обща селскостопанска политика. Според Мария Габриел, опитът на ГЕРБ и СДС в ЕП ще даде на евродепутатите им предимството да не трябва тепърва да се учат как той функционира, а директно да започнат работа.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова се обяви за европейска минимална работна заплата, която да е 60% от средната, и за минимална европейска пенсия, с оглед на която да бъдат преизчислени всички пенсии в България. Относно приемането в Шенген, Нинова каза, че това зависи най-вече от действията на самата България и от ефективната ѝ борба с корупцията. Напомни също, че БСП е категорично е против санкциите срещу Русия.
Но остро противостоене между БСП и ГЕРБ има и по европейските теми. Нинова обвини управляващите за това, че техен представител е гласувал срещу кандидатурата на румънката Лаура Кьовеши за поста Главен европейски прокурор. ГЕРБ отвърна, че в Съвета на ЕС никога не е имало гласуване „за“ или „против“ Кьовеши, а твърдението, че България е гласувала „против“ кандидатурата ѝ, е фалшива новина.
Пет дни преди изборния ден водачът на листата на ВМРО – Българско национално движение Ангел Джамбазки помести във Фейсбук гневен коментар по повод протест на циганската общност в Бургас, негодуваща от спирания на водата заради неплатени сметки. Обявявайки пълна подкрепа за мярката, Джамбазки призова общината и полицията да свършат работата си като потушат този „безумен протест“, защото неспазването на закона трябва да води до санкции, а да протестираш срещу обществени норми е наглост.
Социологическата агенция „Маркетлинкс“ обяви данни от проучване, според което няколко дни преди изборите ГЕРБ има подкрепа от 29.6%, а БСП подкрепа от 27.5%. Подкрепата за ДПС е 6.9%, за ВМРО-БНД - 5.7%, за Демократична България - 4.7%, а за Воля 2.9%.
Вписването на втора православна Църква поставя началото на нов разкол . В позиция на „БСП-Обединена левица" се посочва, че решението на Върховния касационен съд за вписването на втора православна Църква е тежък удар по православното..
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..