„Предизвикателствата в живота не спират, но с йога те са по-цветни и... забавни“ – казва инструкторът по йога Людмил Дренски. Освен извор на здраве и мъдрост, източното учение му помага да преоткрие себе си в редица трудни моменти.
Людмил Дренски по професия е електроинженер. След двегодишно обучение в Националната спортна академия е сертифициран йога инструктор. Срещаме се в йога студиото, където в момента преподава.
Оборудването за упражненията с люлка представлява хамаци, закачени за тавана. Произходът на въздушната йога можем да търсим на няколко места в съвременността – от Испания и Америка.
Веднъж един потомствен индийски преподавател по йога дойде в нашето студио и, виждайки люлките, възкликна: „Това е описано още във ведите!“ – спомня си Людмил Дренски. – Тоест, тази практика се споменава още в древни свещени писания, не точно с този тип люлки, но като цяло още от стари времена има случаи, когато за йога са се използвали помощни средства – висене от дърветата или от стена.
Според Людмил Дренски въздушната йога би била подходяща за всички, ако практиката е разработена за конкретен проблем. Ако човек има индивидуални занимания с инструктор, който знае как да работи с люлката, би могло да се проведат занимания с широк диапазон. Груповите занимания не са подходящи за всички, поради различната физическа подготовка на всеки един човек. Въздушната йога е особено подходяща за децата. Повечето от тях нямат никакви задръжки с люлките. Основният проблем е задържането на вниманието, затова йога практиката трябва да им се поднася под формата на игра – споделя впечатленията си инструкторът.
При упражненията с люлките се натоварват всички мускулни групи, освобождават се притиснати нерви, подобрява се функцията на вестибуларния апарат… И все пак Людмил Дренски е категоричен, че резултатите са много индивидуални.
Не бива да забравяме, че все пак въздушната йога, както и йога практиката изобщо, са помощни занимания. Те не могат да бъдат основно средство за лечение, а могат да подпомогнат определен тип лечение – било то алтернативно или традиционно. Някои хора се чувстват по-щастливи и позитивни, други не се чувстват комфортно с люлките. Важен е цялостният режим – ако практикуваш два пъти седмично въздушна йога с люлка и през останалото време не правиш нищо друго, резултатите ще са нулеви, просто ще правиш едни приятни разходки до студиото и обратно. Лечението на което и да е заболяване, е много комплексно. То започва от ума, минава през храненето, духовната нагласа и цялостното осъзнаване на света, в който живеем.
Снимки: личен архив
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
През нощта ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на 26 ноември на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..