Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съби Атипов: Емигрантите ще се завърнат, когато България догони по-развитите страни

Български емигранти в Испания успяват със свои средства и усилия да отворят в северната част на страната (главно в областта Навара) четири училища, за да могат децата им да изучават майчиния си език и да не губят корените си в родината. В основата на благородната инициатива стои Съби Атипов от село Кочан, община Сатовча – от двайсет години емигрант в Испания и дългогодишен председател на българската асоциация “Орфей БГ”.

Асоциация “Орфей БГ” е създадена през 2007 г. с цел да подпомага българската общност в испанския град Памплона, област Навара – разказва той. – Освен с неделните български училища, ние се занимаваме и с културна дейност – имаме фолклорни групи, както и футболен отбор. Също така, често посещаваме местни празници и представляваме България с нашите народни песни и танци, със занаятите и типичните ни изделия и продукти. Тази дейност ни сплоти, защото имахме едни и същи нужди, бяхме изправени пред едни и същи проблеми и препятствия. И ги преодолявахме обединени и заедно така беше по-лесно за всички ни.

Неделните училища, отворени с дружните усилия на 7-те хиляди наши сънародници в областта и подпомагани от българското Министерство на образованието и науката, се намират в Памплона, Тафая, Витория и Тудела. Всеки уикенд над четиристотин деца на емигранти се учат в тях на български език и литература, на история и география с помощта на професионални български учители също емигрирали в търсене на по-добър живот.

Българските семейства имат голям проблем, тъй като децата им прекарват целия ден в испанското училище и едва по няколко часа със своите родители – признава председателят на “Орфей БГ”. – Затова и българският език за тези деца се превръща във втори и дори трети език, понеже на английския или на друг чужд език също се отделят много часове в училище. И само когато се приберат вкъщи, децата общуват на български със своите родители, братя и сестри. Така че за нас беше голяма цел и предизвикателство да основем неделните училища, за да може те да бъдат в среда, в която всички говорят, четат и пишат на български език.



Българчетата учат за родината ни не само в класната стая, но и чрез празниците, които се отбелязват тържествено от общността. Наскоро всички те участваха в първия събор на българите в Памплона.

Поставихме началото на първия български събор в Памплона, защото досега не сме имали изяви с подобен мащаб – разказва Съби Атипов. – В навечерието на събитието бяхме официално посрещнати в кметството на града.



На следващия ден пък направихме дефиле по улиците на старата част на Памплона с български знамена, гайди и тъпани, след което част от участниците се представиха и на сцената.



Така в продължение на целия ден в града имаше изпълнение на български народни певци и танцови състави. Повечето от тях бяха от Испания, но имаше и музиканти, дошли от Родопите, от Гоце Делчев
.



В Испания живее и работи една от най-многобройните български общности зад граница. Членовете й заемат място в цялата социална структура на страната – адвокати, инженери, лекари, работници в различни браншове строители, сервитьори, чистачи по домовете. При какви условия обаче емигрантите биха се завърнали у нас?

Това, което имат българите в Испания, на първо място, е спокойствието – отговаря Съби Атипов. – Тук с една нормална работа можеш да си позволиш абсолютно всичко и да водиш нормален начин на живот. Здравното обслужване е на високо ниво. Виждаш и за какво се харчат данъците ти. И всичко това те кара да се чувстваш доволен, защото средствата ти не са отишли напразно – те са влезли в образованието, в здравеопазването, в улиците, в новите пътища и т.н. Що се отнася до това при какви условия бихме се завърнали, това е въпрос на приоритети за всяко отделно семейство. Но казано в общ план, страната ни трябва да догони по-развитите европейски държави в абсолютно всички сфери. А дотогава ние, емигрантите, макар и далече от родината, винаги ще носим България в сърцата си.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 21 ноември 2024 г.

В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...

публикувано на 21.11.24 в 19:00

Бурен вятър и температури в широки граници

В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
29 СУ в София, където учат децата от румънската гимназия в момента

Румънската гимназия може да се премести в центъра на София

От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..

публикувано на 21.11.24 в 16:59