Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интересен сезон, пълен с хубава музика и майсторски изпълнения, обещава Оркестърът за народна музика на БНР

Концертът, с който ОНМ на БНР открива новия си сезон, е на 10 октомври в Първо студио на БНР. Както обикновено програмата съчетава традиции и новаторство.

Снимка: БНР

Започваме своя 67-и концертен сезон – разказва главният диригент Димитър Христов. В началото ще изпълним “Тракийски буенеци” на Коста Колев – една знакова пиеса от репертоара ни. Свирим я на първия си концерт всяка година, за да не забравяме добрите традиции. Имаме и няколко премиери. Едната е “Пътешествие” на нашия колега от оркестъра Ангел Димитров (виртуозен изпълнител на тамбура и китара). Авторът е и солист, заедно с друг виртуоз от оркестъра – кавалджията Недялко Недялков. Пиесата е изключителна. Написана е преди около двайсет години, но Ангел я промени и сега звучи изключително съвременно.


Друг наш колега – гайдарят Петьо Костадинов, сътвори чудесни „Мераклийски мелодии“, които аз аранжирах. Още едно заглавие, което не мога да пропусна, е „Полетът на бръмбара”. Тази известна пиеса от Николай Римски-Корсаков ще чуете на ксилофон в изпълнение на Иван Цонков. Програмата включва и най-запомнящите се произведения от репертоара ни –“Старият град” и “Шопска сюита” от Димитър Трифонов,“Източна балада” на Костадин Генчев, моите “Комитски мелодии” и др. Специално участие в концерта ще вземе Надя Петрова, една от най-обичаните тракийски певици. Тя ще изпълни последните песни, които записа с нас.


Сезон 2019/2020 започва любопитно, а още по-любопитно е какво да очакваме в останалите програми. Нека припомним, че от 2011 г., когато Димитър Христов застана начело на „оркестъра от солисти“, постави началото на няколко концертни цикъла. През годините техният брой се увеличи, а най-новият е „Тайната на българските инструменти“.

На 19 декември ще представим втората част на поредицата за инструментите – продължава маестро Христов. – Ще разкажем за историята на гъдулката с помощта на някои от най-известните изпълнители на този инструмент. Сред тях са Димитър Лавчев, Росен Генков, Пейо Пеев, Христина Белева, Дарина Цекова и др. Планираме по-късно да представим изкуството на гайдата, тамбурата… През февруари ще продължим проекта си “Приказки за малки и големи”. В него каним талантливи деца от музикалните училища в България да покажат своето изкуство. Музиката е огромно богатство и трябва да се грижим за по-младите, да ги окуражаваме и вдъхновяваме. Нашия „топ проект“ -“Ритъмът на Балканите”, ще представим през април. Няма да издавам гостите, но са много интересни. Сезонът ще завършим заедно с акордеониста Петър Ралчев – истински виртуоз и новатор. Подготвили сме много специална програма, която изцяло е съставена от нови пиеси. Ще участват колеги от СО на БНР, комбо състав, както и вокална група „Спектрум“. Тежък за осъществяване, но много стойностен проект.


Преди дни, докато оркестър и диригент усилено репетираха за откриването на сезона, в София се проведе традиционният Конкурс за написване на симфонично произведение 7/8. В него взе участие и Димитър Христов, а произведението му беше отличено с втора награда.

Това са „други води“, в които аз „поплувах" за малко – сподели композиторът. – Радвам се, че моята пиеса „Приказка за ръченицата”, която съчетава танцови мелодии от различни етнографски региони, е оценена по този начин. Благодарен съм на журито, на публиката, както и на маестро Григор Паликаров и колегите от Софийската филхармония, които изпълниха произведенията блестящо.

Тъй като изразните средства, които са използвани в „Приказка за ръченицата“ са съвсем различни, пиесата няма как да бъде включена в репертоара на ОНМ на БНР, но авторът ѝ подготвя други свои композиции, които ще чуем в някои от концертите. Както е известно, те винаги са пред препълнена зала, а Димитър Христов е убеден, че предстоящите проекти ще се радват на още по-голям брой почитатели.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Слези, Джермане, да вечеряш!" – изгубената магия на Бъдни вечер

Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..

публикувано на 24.12.24 в 05:45

Дар за дар – обредни хлябове и нечетни ястия на Бъдни вечер

В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..

публикувано на 23.12.24 в 15:15

Националният етнографски музей с... разкази по Коледа

Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения?   Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за…  разкази по Коледа“, с..

публикувано на 21.12.24 в 19:58