В рамките на Четвъртата среща на върха в Солун, провеждана под патронажа на гръцкия президент Прокопис Павлопулос, премиерът Бойко Борисов разговаря с колегите си от Гърция и Северна Македония – Кирякос Мицотакис и Зоран Заев. Диалогът се вмества в една нова динамика на двустранното и многостранно сътрудничество в региона, наблюдавана през последните дни и седмици.
Борисов увери Мицотакис, че ускорената реализация на газовия интерконектор между България и Гърция е приоритет за целия регион и той лично ще продължи да следи хода на проекта. Личен ангажимент в това отношение българският премиер вече прояви преди четири дни, като инспектира строителството на интерконектора в участък край град Хасково, Южна България. Интерконекторът е един от 7-те най-важни енергийни проекти на ЕС, защото ще позволи реална диверсификация на маршрутите и източниците на снабдяване през Гърция с доставки от Каспийския регион, Близкия изток и Източното Средиземноморие чрез съществуващи и нови терминали в Гърция и Турция.
Като изказа пред гръцкия си колега Мицотакис увереност, че двустранното сътрудничество ще продължи да се задълбочава и при новото правителство в Атина, Борисов напомни, че важен елемент от това сътрудничество е и проектът за железопътна линия Бургас-Александруполис. Тази инфраструктура е част от по-големия проект за мултимодален коридор за товарни превози между Егейско и Черно море "Sea2Sea". Също преди четири дни Борисов бе коментирал, че „България и Гърция трябва да разпределят ресурсите и възможностите си така, че Гърция да ползва Черно море и Дунава, а България – Егейско море“. В този контекст правителството на Борисов има идея за строителство на път между гръцкото пристанище Александруполис и българския Димитровград.
В изказването си пред срещата на върха в Солун, Бойко Борисов изрази тревога от разделението на обществото в Северна Македония по темата Европейски съюз. Като изтъкна, че усилията за приобщаване към ЕС трябва да бъдат огромни и ясни, премиерът увери, че ще продължи да помага на колегата си Зоран Заев в тази посока. На срещата в Солун представителите на Скопие увериха, че Северна Македония остава ангажирана с реформите, свързани със започването на преговори за членство в ЕС.
В Солун премиерът на България обяви, че през декември във Варна ще се проведе Четиристранната среща между България, Гърция, Румъния и Сърбия, която е традиционна платформа за затвърждаването на регионалното икономическо и политическо сътрудничество.
Едновременно със срещата на върха в Солун, посещение в Белград направи външният министър на Гърция Никос Дендиас. Проведените там разговори бяха част от подготовката на заседание на съвета за сътрудничество между Сърбия и Гърция, очаквано през декември в Атина. Повишената динамика, наблюдавана в регионалния диалог на различни нива и в различни формати, поражда очаквания за още по-задълбочено и всеобхватно сътрудничество на Балканите.
Снимки: БТА
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и зарядни станции за електромобили. Паркингите са разделени на такива за краткосрочен и..
Търговска мисия за представяне на българската хранително-вкусова промишленост на южнокорейския пазар се проведе от 19 до 23 ноември в Сеул, съобщават от дипломатическата ни мисия в Корея. Родното ни производство беше представено с вина,..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..