Обръщението, с което вчера президентът Румен Радев обяви, че оттегля доверието си от правителството, е доминираща тема в българското медийно пространство днес.
Под челно заглавие "Студената война стана гореща", в-к „Дневник“ помества мнения на двама изтъкнати социолози – Първан Симеонов и Юрий Асланов. Според Симеонов, с обръщението си президентът изкачва върха на общественото недоволство, а според Асланов – прави заявка за втори мандат.
Под заглавие „Танцът на Румен Радев – стъпка напред, две встрани“ в-к „Сега“ коментира, че с гръмки слова и без реални действия президентът не печели привърженици, а олеква. Изданието признава, че с обръщението си Радев печели обществена симпатия, демонстрирайки, че къса радикално с управляващата клика. Припомня твърдението на държавния глава, че „на всичко това трябва да се сложи край”, но същевременно отбелязва, че Радев не дава задоволителен отговор на въпросите: Как се слага край? И какво следва след това?
В интервю за в-к „24 часа“ Георги Първанов коментира, че тази война между институциите ерозира доверието в тях и не представя страната ни добре пред света и инвеститорите. Като напомня, че за десет години като президент на България (2002-2012 г.) той също е имал сблъсъци с управляващите, Първанов твърди, че в отношенията си с правителствата никога не е прекрачвал границите на допустимото и винаги е можел да разговаря с премиера.
Много по-критичен към днешния държавен глава е неговият предшественик. Според Росен Плевнелиев генералът-президент има нужда от война, защото няма кауза и е обявил война на правителството, за да може България да не влезе в еврозоната.
Пресата цитира и мнението на соцлидера Корнелия Нинова, която споделя напълно мотивите, с които президентът Румен Радев е свалил доверието си от правителството на Бойко Борисов. Като отбелязва, че същите мотиви са били и в основата на искането на БСП за вот на недоверие към кабинета „Борисов 3“, отхвърлено от парламента миналата седмица, Нинова призовава всички, които искат промяна, да се обединят.
Снимки: БГНЕС
Много трудности срещат в придвижването и в бита си хората с двигателни и зрителни увреждания в България. Но освен чисто физически, пречките се оказват и на ниво достъп до информация и административно обслужване. Дори в изборния ден, когато всички..
На прага на поредните предсрочни парламентарни избори, умората на българските граждани от управленската безнадеждност е видима. Такава изглежда има и на политическия терен – доказателство е изключително вялата предизборна кампания. Срещите с кандидати..
Българите избират днес 240 народни представители, които ще влязат в 51-вото Народно събрание. За участие в изборите са регистрирани 19 партии и девет коалиции. 4858 кандидати - 3480 мъже и 1378 жени, ще се борят за място в парламента...
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт,..