След поредица от сътресения, заради криза в управлението на Българското национално радио, за генерален директор на медията бе избран Андон Балтаков. Първите си стъпки в журналистическата кариера той прави в Радио България, а работата му с най-ярките имена в историята на БНР задава посоката на неговото бъдещо развитие. След специализация в BBC, постъпва в Associated Press в Ню Йорк, а после и в CNN Digital, където се издига до мениджърски позиции.
„Реализацията в Съединените щати ми даде много – в професионален и в личен план. За мен като човек и професионалист има един момент, в който се замисляш дали можеш да дадеш нещо обратно. Тъй като Радиото премина през няколко кризи, направих анализ, преди да напиша концепцията, и стигнах до извода, че голяма част от тези кризи са предизвикани от начина на управление и ръководство на организацията. Смятам, че за тези 20 години съм успял да натрупам не само теоретичните познания за модерно управление на една комплексна структура каквато е БНР. В същото време познавам и спецификата на правене на съвременна дигитална журналистика и хората, които създават радиопрограми биха могли да се ползват от тези познания и моя начин на управление.“
Любовта към Радиото и предизвикателството да изведе обществената медия на челни позиции в дигиталното пространство карат Андон Балтаков да поеме решаващата крачка към България и да остави уредения живот и успешната си кариера в САЩ. За него най-важни са хората, а не управленските функции или системите за управление, които има в една организация. За да разбере какво е усещането и мисленето на хората, провежда срещи с всички работещи в системата на БНР.
„От една страна усещам надеждата, но от друга страха – казва Балтаков. Не мога да разбера защо хората са се страхували толкова дълго време. Страхът ги кара да не мислят творчески и има негативен ефект върху техните умения. Искам по някакъв начин да катализирам промяната точно в това вътрешно усещане у всекиго, за да разгръща пълноценно способностите си и това да му доставя удоволствие. Това е един от основните фактори за успешно развитие.
В творческите организации, в които съм работил в САЩ, хората отиват на работа с любов, защото разгръщат себе си. Аз идвам така на работа всеки ден и това очаквам и от хората. Те имат пълната ми подкрепа, ако са точно толкова искрени като мен в стремежа ми да допринеса за бъдещото развитие на БНР.“
За новия генерален директор на БНР, Радио България е „прозорецът на България към света и на света към България.“
„С тази философска рамка ще работя с колегите в Радио България, за да я реализираме“ – подчертава той. По отношение на звуковото присъствие на програмата, Балтаков е категоричен, че то трябва да се осъществи. С помощта на хората в програмата той смята да изгради стройна концепция, с която предаванията за чужбина да придобият съвременен облик.
Като човек, живял дълги години зад граница, наблюденията на Андон Балтаков са, че чужденците се интересуват от културата и сигурността, независимо дали са временно пребиваващи или просто туристи. Същото важи и за нас българите.
„Първото нещо, което проверяваме – дали е стабилна държавата. След това се интересуваме дали хората са усмихнати и отзивчиви, как живеят. В туристическите справочници има всякаква информация къде и какво трябва да се посети. Но това, което хората, посещаващи една държава искат да разберат, е къде ходят местните, как се забавляват, кое ги прави радостни. Въпросът е да покажем как живеем и колко сме гостоприемни. Америка е съвсем различна. Не мога да сравнявам България със Съединените щати. И двете държави си имат своите плюсове и минуси. Пътувал съм и съм работил в други държави и винаги съм искал да видя хубавото, защото всяка една страна има с какво да ме обогати и като човек и като професионалист. Да, има неща, които не ни харесват, но е добре да се открият и положителните . Това важи и за хората – всеки един човек, някъде дълбоко в себе си е добър!“
Обичаме да казваме, че България се простира дотам, докъдето има българи. За да бъде това духовно пространство, тези духовни граници на България, жизнени и здрави, трябва да има здрава връзка с нашите сънародници зад граница. Това заяви във Върщец..
За първи път манифестът на българското национално възраждане и просвещение "История славянобългарска" написана от св. Паисий Хилендарски излиза на украински език. Преводът, илюстрациите, коментарите и предговорът са на Олена Грицюк – архитект,..
Във Върщец където участва във 20-та световна среща на българските медии президентът Румен Радев изрази опасение, че цените ще се вдигнат веднага, след като излезе доклада за готовността на България за влизане в еврозоната. Той призова хората сами да..
Българинът вече разполага с брутно богатство от над 1 трилион лева, сочи проучване на Експертния клуб за икономика и политика, публикувано наскоро...
Обичаме да казваме, че България се простира дотам, докъдето има българи. За да бъде това духовно пространство, тези духовни граници на България, жизнени и..
Ивет Атанасова от 11 клас на математическата гимназия в Силистра е победител в Третия национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и..