Стартира новата тол система в България. Какво трябва да знаят българските и чуждестранните водачи и превозвачи и кой е най-подходящият тол продукт за транзитно преминаващите? Това попитахме експертът от Националното ТОЛ управление Георги Балабанов:
„Маршрутната карта е най-удобната тол услуга за всички транзитно преминаващи. Тя се заплаща предварително като се посочва маршрута, по който ще премине съответното превозно средство. На граничните КПП има терминали за самообслужване. Има и гишета, на които маршрутните карти могат да се заплатят в брой. За да улесним транзитно преминаващия трафик през страната, сме разкрили 34 нови точки за продажба на маршрутни карти на ГКПП, обучили сме работещите там, като голяма част от тях владеят и чужд език. Подготвили сме най-кратките, най-бързи и евтини маршрути от всяко входно до всяко изходно ГКПП, за да не губят чуждите граждани много време. За да се закупи маршрутна карта е необходимо да се въведе регистрационен номер на автомобила, националността на водача, категорията МПС (от 3.5 тона до 12 тона и над 12 тона), емисионният клас на превозното средство и брой оси.“
Георги Балабанов предупреждава, че трябва много да се внимава при въвеждането на данните, най вече на регистрационния номер. Водачите трябва стриктно да спазват означенията на регистрационната табела. Най-често се бърка буквата О с нула. „Това трябва да е ясно на водачите, защото ако закупят на грешен номер маршрутна карта впоследствие ще бъдат санкционирани, а санкциите не са малки“.
През 2020 година леките автомобили ще продължат да пътуват на територията на България с електронна винетка, чиято цена остава без промяна. По думите на експерта в рамките на Европейския Съвет се обсъжда изменение на Директива 62 във връзка с таксуването на леки автомобили на база изминато разстояние. Заложена е целева година 2030-а, след която евентуално да започне нейното прилагане, но дотогава леките автомобили ще пътуват с винетка, или с други думи таксуването ще е на база време – уикенд (10лв.), седмица (15лв.), месец (30лв.), тримесечие (54лв.) и година (97лв.).
„Няма никаква причина за притеснение, тъй като в таксуващите апарати не се съхраняват никакви лични данни. През тях плащането става единствено чрез банкови карти, било то дебитни, кредитни или карти за горива. В самата тол система единствената информация, която се запазва е регистрационният номер на колата и държавата.“
Маршрутна карта може да се купи на сайта на BgToll.bg и мобилното му приложение, на сайтовете Vinetki.bg, TollPass.bg, DigiToll.bg, на касите и в мрежите на мобилните оператори, от Български Пощи, Изипей (Easypay), а също така и на кеш терминалите в мрежите на Интеркапитъл Груп (Intercapital Group).
От 17 февруари влезе в сила електронното правоприлагане. Нарушителите, пътуващи без платена винетна или тол такса, които на са били спрени и санкционирани на място от тол полицията вече ще получават електронен фиш. Те ще могат в 14 дневен срок след получаването на фиша да заплатят компенсаторна такса, която за тежкотоварните автомобили е между 75 и 375 Евро. Ако тя не бъде платена в срок, се преминава към издаване на наказателно постановление и глоба в размер на 900 Евро. Глобата за декларирани неверни данни е 1250 Евро.
След вчерашната поредна среща между правителството и представители на българските превозвачи стана ясно, че не всички превозни средства са оборудвани с необходимите бордови устройства и GPS тракери, които ще измерват пробега. Кабинетът даде отсрочка до 27 март на превозвачите да свършат това а в преходния период от 1 до 26 март камионите и автобусите ще се движат с маршрутни карти.
На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на..