Проучване на социологическата агенция Алфа Рисърч установява завишено търсене на информация за заплахите от коронавирус в страната, умерено притеснение от ситуацията и положителна оценка за мерките на властите мерки срещу заболяването.
75 на сто от пълнолетните граждани следят информацията за случващото се в България ежедневно, 19% - от време на време, а незаинтересованите са едва 6%. Ограниченият брой случаи, регистрирани до този момент в България, води до известно намаляване на високото напрежение.
След потвърденото вече наличие на вируса в страната, най-голяма част (55%) са загрижени, 34% не са особено притеснени, а силно притеснени се чувстват 11% от българите. Наблюдава се любопитно различие между нагласите сред най-младите и тези сред най-възрастните.
При най-младите има най-високи нива на тревожност, но не непременно съпроводени със стриктно спазване на препоръките, а сред най-старите, които са и най-рисковата група, тревогата е по-ниска. Според експертите, тази парадоксална картина е следствие от начина на живот на хората. Притеснението на младите се подхранва от факта, че те са сред най-активно общуващите и пътуващи българи, а относителното спокойствие на най-възрастните е резултат от слабата мобилност.
Предприетите от властите мерки за ограничаване разпространението на коронавируса получават положителна оценка. Според 67% от анкетираните българи те са адекватни на ситуацията, 19 на сто считат, че мерките трябва да са по-строги, а според 14% някои ограничения са ненужни. В това отношение също проличават поколенчески различия. Най-възрастните и най-малко притеснени хора имат очаквания за още по-строги мерки, а най-младите и най-загрижени ги намират за прекалени. Което е косвен признак, че въпреки притесненията, най-младите едва ли ще сменят радикално начина си на живот.
Междувременно Съветът по сигурността към Министерския съвет обяви нови ограничителни мерки, насочени към административните звена в цялата страна. Какви са те, можете да прочетете ТУК.
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда 1 май социалният министър Борислав Гуцанов във Варна. За министъра е странно, че част от самите..
На 30 април в сградата на Конгреса на САЩ е имало среща между делегация от партия "Възраждане" и републиканския депутат Кийт Селф, който е зам.-председател на Комисията по външна политика в Камарата на представителите на САЩ и председател на..
В България законодателството е така уредено, че не може да се направи общонационална стачка. Това обясни пред БНР Тодор Капитанов вицепрезидент на най-големия синдикат в страната КНСБ. През последните години КНСБ организира около 70 протеста, но те..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..
В сряда утрото ще е студено и на места в равнините и котловините отново ще се образува слана. Минималните температури ще бъдат от 1 до 4°. В София ще е..
През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, показват данни на..