Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължителността на кризата ще определи и ефекта на социално-икономическите мерки

Снимка: БГНЕС

В деня, в който влезе в сила приетият от парламента в понеделник закон за извънредното положение, правителството обяви пакет от спешни социално-икономически спасителни мерки на стойност 2.3 млрд. евро.

250 млн. евро  ще отидат за здравеопазването, МВР и отбраната. Държавата ще гарантира кредитите за бизнеса чрез увеличаване на капитала с 250 млн. евро на държавната Българска банка за  развитие, с които ще бъдат гарантирани заеми за бизнеса за около 1 млрд. евро. Държавата ще бъде гарант и за бързи, безлихвени потребителски кредити  до 760 евро (1500 лева) за хората в неплатен отпуск, но ако останат на работа, като сумата е  общо 100 млн. евро. Отлага се плащането на корпоративни данъци за края на юни, което означава още 300 млн. евро загуби за бюджета. Предвидени са разходи за великденски бонуси на пенсионерите в размер на 25 млн. евро.

"Разходите за изплащане на помощи за запазване на работните места в засегнатите сектори са по схемата 60% за държавата, 40% на работодателя, ако не уволняват работниците", каза премиерът Бойко Борисов на извънредна пресконференция вчера, изтъквайки, че те ще надхвърлят също няколко стотин милиона евро. Правителството се ръководи от принципа да се спасят живота на възрастните и работата на младите, подчерта премиерът.

Като цяло наблюдателите смятат, че небелязаните мерки са правилни и отговарят на ситуацията в страната в момента. Но някои от тях са доста скептични относно резултатите от тези мерки. Според директора на авторитетния Институт за пазарна икономика Красен Станчев, тези мерки ще стигнат за едва три месеца.

Един от най-засегнатите от кризата с коронавируса отрасли – туризмът, има достатъчно резерви, обясни Бойко Борисов, според когото проблемът е какво ще се прави с летния туристически сезон. „Нека да не се поддаваме на паниката“, настоя той и заяви, че бизнесът и хората имат милиарди лева в банките. „Засега не се налага да задлъжняваме. Около два месеца ще издържим финансово“, поясни премиерът.

На този фон Българската търговско-промишлена палата излезе със свой анализ на икономическото състояние на страната. Според него 12% oт ĸoмпaниитe в Бългapия ca cпpeли paбoтa, 100 000 щe пoлyчaт 60% oт дoxoдa cи oт дъpжaвaтa. Haй-знaчимa и cилнo нeoбxoдимa мяpĸa зa бизнeca ceгa e гapaнтиpaнoтo пpидвижвaнe нa cтoĸи и cypoвини пo тpaнceвpoпeйcĸитe ĸopидopи c цeл дa нe ce възпpeпятcтвa изнoca и внoca нa cтoĸи - 96% oт ĸoмпaниитe cмятaт тaĸa. "Toвa e изĸлючитeлнo вaжeн eлeмeнт, зa дa мoжe иĸoнoмиĸaтa нa cтpaнaтa дa фyнĸциoниpa нopмaлнo", ĸaзвaт oт БTΠΠ.

Според изчисления на експерти, българските власти разполагат с резерв от общо 3.6 млрд евро, който могат да използват в случай на нужда в подкрепа на бизнеса. Това по всяка вероятност ще се окаже недостатъчно и ще се наложи държавата да вземе нови заеми на паричните пазари. Тази перспектива не е чак толкова страшна на фона на сегашната пренебрежима задлъжнялост на държавата. Всичко обаче зависи от продължителността и дълбочината на кризата, които никой сериозен експерт не са наема да прогнозира. Засега поне мерките на властите изглеждат разумни и в правилната посока.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български вина и биохрани бяха представени в Сеул

Търговска мисия за представяне на българската хранително-вкусова промишленост на южнокорейския пазар се проведе от 19 до 23 ноември в Сеул, съобщават от дипломатическата ни мисия в Корея. Родното ни производство беше представено с вина,..

публикувано на 26.11.24 в 15:50

Две комисии към ВСС: Борислав Сарафов има качества да бъде избран за главен прокурор

Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..

публикувано на 26.11.24 в 12:58

Произведения на Георги Господинов и Иван Кръстев влязоха в немски списък на 100 най-значими книги

Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..

публикувано на 26.11.24 в 12:52