Дори и след пика на епидемията от Covid-19, когато вече доста хора ще са били заразени и ще има изграден начален колективен имунитет, ще трябва още месеци да спазваме определени противоепидемични мерки, да внимаваме при ползването на обществен транспорт, посещения в магазини и на публични места. Такова мнение изказа в интервю за БНР един от водещите специалисти в областта на имунологията и алергологията в България акад. Богдан Петрунов.
В навечерието на православния Великден, както и в светлината на все по-ласкавите слънчеви лъчи, които ни провокират да прекарваме повече време навън, ще ви напомним някои ценни съвети, дадени от български експерти за аудиторията на БНР. Те ще ни помогнат в условията на пандемията да задържим вирусите по-далеч от себе си и да запазим както нашето здраве, така и здравето на нашите близки.
Преди дни в България бе въведена заповед, която ни задължава до 26 април да носим защитни маски на публични места. Това е важна мярка срещу разпространението на заразата, тъй като най-опасни са хората, които безсимптомно разпръскват инфекцията около себе, посочва доц. Росица Вачева, председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции и началник на лабораторията по микробиология и вирусология към Университетската болница „Царица Йоанна” в София.
Доц. Вачева е категорична, че е добре да носим маска при всички случаи на излизане навън - при пазаруване, пътуване в градския транспорт, в аптека, общуване с персонал в административни заведения. Аерозол, който може да бъде вдишан от стоящите наблизо, се отделя и при говорене, а не само при кашляне и кихане, предупреждава доц. Вачева, като уточнява:
„Също трябва да е ясно, че когато се ползва маска, веднъж поставена, тя не трябва да се пипа от външната страна. Не се сваля, когато говорим. Тя е абсолютно неефективна, ако виси на врата. Когато решим да я сваляме, трябва да я хванем и отстраним за ластиците или връзките, с които е прикрепена, и да я изхвърлим, ако е за еднократна употреба. Веднъж поставена и ползвана, тя е контаминирана”.
Другото, за което не бива да забравяме, е хигиената на ръцете – тяхното често миене със сапун и дезинфекциране. За да бъде ефективен, дезинфектантът се нанася върху сухи ръце, като те се обтриват в продължение на 20-30 секунди. След това те не се бършат и мият, а се оставят да изсъхнат.
Но, за да се предпазим от вирусите – не само Covid-19, а и всички останали, трябва активно да поработим и върху усилването на естествения си имунитет. Как се постига това? Ето какво отговаря акад. Богдан Петрунов:
„Първо, да сме в атмосфера на чист от замърсители въздух. А също чрез активно спортуване (независимо от възрастта) и качествена храна – разнообразна и пълноценна. В този период на пандемия, в който се намираме сега, в никакъв случай не трябва да се придържаме към вегетарианство и веганство, защото по този начин не поемаме пълноценни аминокиселини и достатъчно качествени белтъци. А точно те изграждат антителата, които са в основата на имунитета“.
Веднъж осмислени, усвоени и станали част от нашето ежедневие, тези съвети ще ни помогнат да водим по-качествен и пълноценен начин на живот и по-рядко да висим пред лекарските кабинети.
Редактор: Миглена ИвановаСнимки: БНР
В рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон, служебният министър на туризма Евтим Милошев проведе поредица ключови срещи с европейски министри на туризма. Основна тема в разговорите е била създаването на общ туристически продукт – "Бранд..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за турската армия. Съществува до освобождението на България, но след Руско-турската война /1878г./ за..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около 2.8 млн. сънародници. По данни от преброяването на населението, проведено у нас от НСИ през 2021..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма,..