Чрез 8 различни финансови инструменти с публичен ресурс от около 4, 5 млрд. лева (2.3 млрд. евро) държавата ще подкрепи малкия и средния бизнес, самонаетите и лицата с неплатен отпуск заради кризата, породена от пандемията с Covid-19. Това заяви на специален брифинг министърът на финансите Владислав Горанов в присъствието на премиера Бойко Борисов.
Първата мярка предвижда отпускане на безлихвени кредити за защита на хората, лишени от възможността да полагат труд в условията на пандемията. Тя се стартира през държавната Българска банка за развитие /ББР/ и ще се администрира от 12 търговски банки с развита клонова мрежа в цялата страна. Фокусът ѝ е върху физически лица и самоосигуряващи се, които ще могат да получат кредити до 4500 лева (2300 евро) с гратисен период до 24 месеца и период за издължаване до 5 години. Физическите лица, кандидатстващи по тази мярка, трябва да имат отработени поне 5 работни дни през март, ако това е месецът, в който лицето е излязло в неплатен отпуск.
Вторият инструмент е необезпечени оборотни кредити до 300 000 лв. (над 153 хил. евро) за осигуряване на ликвидност на микро, малки и средни предприятия. Той също ще бъде управляван от ББР през търговските банки. Очакваният портфейл кредити, който ще се получи по този инструмент може да достигне 2 млрд. лева (около 1 млрд. евро). Сред критериите за предоставянето на тези кредити ще са спад на оборота за първото тримесечие на 2020 спрямо същия период на предходната година, неразплатени и прекратени доставки от началото на март 2020 г.
Срокът за кандидатстване и по двата инструмента е до края на 2020 г.
Сред предвидените мерки е и инструмент за капиталови инвестиции, предназначен за компании с потенциал да подпомогнат и възстановят икономиката след кризата, особено в сферата на иновациите и дигитализацията. Това са около 400 фирми, основно стартиращи иновативни предприятия.
Фондовете за градско развитие са друг инструмент, представляващ интерес в периода на кризата. С тях могат да се подпомогнат дейности, които трудно могат да бъдат финансирани чрез обичайната банкова дейност. Бенефициенти по тях могат да бъдат общини, публично-частни партньорства и предприятия от секторите на туризма и транспорта, които са пряко засегнати от ситуацията покрай коронавируса.
Министър Горанов изрази надежда, че отпуснатите средства ще могат да послужат като буфер за поемане на негативните последствия от кризата.
Снимки: БТА
Три равностойни награди и 8 поощрителни отличия за туристически плакат на тема “България“ присъди журито на конкурса на Международното триенале на сценичния плакат и Министерството на туризма. Журито ръководено от проф. Божидар Йонов прегледа..
Вече две седмици България гори, или вече може би само "тлее", след като в четвъртък главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", заедно с вътрешния министър Даниел Митов обяви, че..
Фестивалът на светлините LUNAR за първи път се пренася на Южното Черноморие . От 1 до 4 август "Море от светлини" ще преобрази чрез изкуство не само градската среда, но и завладяващи природни забележителности, разположени край морския бряг, съобщават..
Всички тежки пожари на територията на страната са локализирани и огънят в Пирин е овладян , съобщи главен комисар Александър Джартов, директор на Главна..
На 87-годишна възраст, на 28 юли т. г. е починал един от най-изтъкнатите журналисти международници в България – Константин Иванов . За тъжната вест..
Няма активни огнища на пожара в Пирин. През нощта екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да..