Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още една стъпка на България към "чакалнята" на еврозоната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В телефонен  разговор на премиера Бойко Борисов с френския президент Емануел Макрон, българкият министър-председател е съобщил, че страната ни е изпратила писмо до Европейската централна банка (ЕЦБ) за завършване на процеса на оценка за установяване на тясно сътрудничество по отношение на Банковия съюз, което е предпоставка за последващо кандидатстване и приемане в европейския Механизъм на обменните курсове (ERM II)

Изразявайки  благодарност, че още през 2018 г., по време на българското председателство на Съвета на ЕС президентът Макрон е подкрепил идеята България да се придвижи към чакалнята на Еврозоната, Бойко Борисов е заявил, че „разчитаме на подкрепата Ви за ERM II и днес, след като сме подали официално документи към ЕЦБ“.

Това писмо на българското правителство и Българската народна банка (БНБ) до ЕЦБ се оценяват от наблюдателите като важна стъпка към влизането на страната във валутно-обменния механизъм, предхождащ приемането в еврозоната. Очаква се България да поиска да бъде приета в ERM II и банковия съюз през лятото, защото има все още какво да се направи, за да се отговори на изискванията за влизането в т.нар. „чакалня за еврозоната“.

Дали сегашната икономическа и финансова криза, предизвикана от Covid-19, ще окаже влияние върху решението за допускане на страната до валутно-обменния механизъм, не се знае със сигурност. Но че тя ще промени доста наблюдаваните от ЕЦБ макроикономически показатели на България  като външен дълг, бюджетен дефицит, инфлация и т.н. е сигурно. В Министерството на финансите и в БНБ много добре знаят това и са набелязали необходимите мерки, за да спазим Маастрихтските изисквания. В крайна сметка исканата оценка от ЕЦБ е точно за това – да покаже доколко страната е адекватна на изискванията.

От друга страна обаче, решението за допускането до чакалнята за еврозоната не зависи само от спазването на петте основни критерия от Маастрихт, които засягат инфлацията, държавния дълг, бюджетния дефицит, дългосрочния лихвен процент и обменния курс между националната валута и еврото, а се подчинява и на редица политически съображения. Доказателство за това е  днешният разговор Борисов-Макрон. 

Всъщност може да се каже, че влизането или не в ERM II е преди всичко политическо решение, което от своя страна зависи от много фактори. Важното е, че България подаде документи за присъединяване към еврозоната и очаква подкрепата на европейските лидери, независимо от сложната икономическа конюктура в Европейския съюз и нееднозначните оценки за постиженията на страната ни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков покани крал Чарлз Трети отново да посети България

Премиерът Росен Желязков отправи покана към крал Чарлз Трети отново да посети България, съобщиха от Министерския съвет. Двамата са разговаряли на кралския прием, организиран по повод Срещата на върха в рамките на инициативата “Берлински процес” в..

публикувано на 22.10.25 в 14:52

Връчиха най-високия български орден за чужденци на д-р Инго-Ендрик Ланкау

Президентът Румен Радев връчи орден „Мадарски конник“ първа степен на почетния консул на България във федерална провинция Хесен, в Германия, д-р Инго-Ендрик Ланкау. На церемонията президентът подчерта, че д-р Ланкау е изиграл ключова роля..

публикувано на 22.10.25 в 12:53

Заетостта в България е сред най-високите в ЕС, но над 1 млн. души не работят

В трудоспособна възраст към 31 декември 2024 г. са 3 765 000 души или 58,5% от населението на страната ни. Мъжете са 1 970 000, а жените – 1 795 000. Това съобщи  зам.-председателят на Националния статистически институт (НСИ) Свилен Колев...

публикувано на 22.10.25 в 10:32