Учебната година за учениците няма да бъде удължена и ще завърши неприсъствено в електронна среда, обяви образователният министър Красимир Вълчев. Само седмокласниците и дванайсетокласниците ще се завърнат в класните стаи, за да положат изпитите за кандидатстване в гимназиите и държавните зрелостни изпити.
Няма да се провежда националното външно оценяване след 4 и 10 клас.
Националното външно оценяване след 7 клас ще се проведе на 15 и на 17 юни съответно по български език и литература и по математика, а зрелостните изпити са насрочени за 1 и 3 юни – 12 дни по-късно от първоначалните дати. Препитването ще става в повече класни стаи с до десет ученици във всяка една от тях и в присъствието на по един квестор. Свидетелствата за средно образование ще се забавят само с 4 дни и това няма да попречи на кандидатстването в български и в чуждестранни университети, каза министърът.
Част от предвидения в учебната програма материал няма да бъде включван в изпитите. За зрелостниците отпадат темите, свързани с лириката на Никола Вапцаров, с романа “Железният светилник” на Димитър Талев и с романа “Тютюн” на Димитър Димов. Кандидат-гимназистите пък няма да решават математически задачи с неравенства и няма да отговарят на въпроси за сложно съставно и сложно смесено изречение, за “Бай Ганьо пътува” на Алеко Константинов, “Неразделни” на Пенчо Славейков, “Заточеници” на Пейо Яворов, “По жътва” на Елин Пелин, “По жицата” на Йордан Йовков.
За седмокласниците, които в деня на изпита се намират под карантина, ще бъде създадена специална организация, така че да могат да кандидатстват след направен PCR тест. В момента това са 14 деца.
През лятото, ако епидемиологичната ситуация позволява, “присъствено или частично присъствено” ще се преподава неусвоения материал на ученици, които не са участвали в електронното обучение. Според данните на МОН 2% от децата не са се включили в дистанционния образователен процес, а 26,5 на сто са се обучавали “асинхронно” чрез поставяне на задачи и контрол на изпълнението им.
Намалява се приемът в държавните университети, съобщи още образователният министър.
През тази и през следващата седмица детските градини ще останат затворени, тъй като рискът от заразяване на децата е прекалено голям.
За още детайлна информация, чуйте запис от брифинга на министъра на образованието Красимир Вълчев - ТУК.
Снимки: БТА, БГНЕС
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на заразата. Това каза за БНР зам.- министърът на земеделието Деян Стратев преди откриването на..
България се представя на започващото днес международно изложение за хранително-вкусова промишленост, земеделие и градинарство "Зелена седмица 2025" в Берлин. Престижният форум представя новостите в сектора и продължава до 26 януари. Акцент на..
В петък, 17 януари, до обед ще бъде предимно слънчево, със слаб и умерен западен вятър. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в отделни котловини – до минус 10°, а максималните – между 2° и 7°. В София градусите ще варират от..
Най-запалените скиори вече могат да се спускат по снежните склонове на Рила и в тъмната част на зимния ден. Курортният комплекс "Мальовица" отваря нощното..
От печат излезе книгата "Царска България (1879–1946). Българският владетелски двор (личности, длъжности, биографии)" с автори проф. Петър Стоянович и..
Глобална кампания, насочена към правото на всяко дете да расте в семейна среда, беше открита в София по инициатива на правителството на Великобритания...