Чрез универсалния език на изкуството шестима българи и седем бежанци се докосват до душата на древни цивилизации, отнасят огънче от далечни домове, играят на карти, опознават другия чрез месенето на хляб и рисунки от къна, вървят по пътя към нов живот, пеят на три езика с вплетен родопски мотив.
Онлайн изложбата “Отвъд различията” се провежда по инициатива на Агенцията на ООН за бежанците и представя общите творби на визуални артисти, художници и музиканти от България, Сирия, Ирак, Иран и Афганистан. Идеята е с помощта на изкуството, вдъхновено от различни култури, да се доближим един до друг, за да отворим очите си за красотата и многообразието на нашия свят.
“Моят партньор в проекта се казва Али Хадж Али - той е студент по архитектура. Мисля, че хареса работата ми, защото е свързана с пространството в широкия смисъл на думата”, казва визуалният артист Радина Стоименова. Българката, която живее и твори във Франция, и афганистанецът, който живее в България, се представят с общата творба “GoodbyeWindows” – един разказ за дома със спомени от детството, но и жал, че може да не се завърнеш там.
Радина не създава мебели, а вместо това разказва за тях, разхождайки се във въображаемото жилище на Али. Докато той успява да вдъхне топлина в нейния миниатюрен дом с помощта на скъпи на сърцето й предмети.
Силсила Махбуб – също като Али, идва от Афганистан и обича да пее автентични песни от родината си. Сириецът Амджад Джад от десет години живее в София и изпълнява ориенталска музика на арабския инструмент уд. Бояна Желязкова пък свири на цигулка, пее и композира. Тримата застават на една сцена и с песента си “Отвъд различията” изпращат посланието, че музиката и стремежът към красота нямат граници.
Лесно ли се твори с непознат човек, при това с различна история и култура? Оказва се, че “да”. “Всъщност това, че сме от различни държави не ни прави различни като хора – напротив, имаме още повече неща да си разкажем”, отговаря Радина Стоименова. Тя не просто се сработва с Али в общия им творчески проект, но днес той е сред приятелите й.
“Тъжното е, че в България се срещат повече предразсъдъци, отколкото във Франция, където има по-голяма история във възприемането на чужди култури – казва още тя. – Според мен няма нищо за преодоляване – всички сме хора и е нормално щом някой има проблем, друг да му помогне. Това е най-простото хуманитарно правило, то не изисква усилие, тъй като хората са хора навсякъде. Натъжавам се, когато чуя за случаи, в които мигрантите са били лошо посрещнати, но се надявам с времето и в България, и в другите държави да се научим да преодоляваме различията. Когато хората се срещнат на живо, тези различия се забравят. И няма защо да ги има.”
5768 граждани на трети страни са направили опит да влязат в страната през месец октомври т.г., което е намаление с 52,6% в сравнение със същия месец на 2023 г. (12 174 души). Задържаните за месеца мигранти са 841, от които 168 на вход, 200 на изход..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на насилието над жени пред столичната Съдебна палата. Целта е да се привлече вниманието на обществото и..
В понеделник ще бъде предимно слънчево, следобед ще има разкъсана висока облачност. Очаква ни почти тихо време. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, малко по-ниски в котловините от Западна България, в София – около минус 4°...
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..